Festiwal żydowski w Atelier

André Ochodlo
André Ochodlo. Fot. materiały prasowe

16 lipca w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. W ramach festiwalu do Sopotu przyjadą najwybitniejsi wykonawcy z całego świata. Cykl imprez zainauguruje recital w wykonaniu André Ochodlo oraz Odem's Quintet.

„Polin” (17-18 lipca) to refleksyjny koncert złożony z najwyższej próby poezji jidysz XX w. oraz kompozycji polskich cenionych kompozytorów. Urszula Makosz z zespołem zaprezentuje „Koncert pieśni sefardyjskich” (19 lipca). Podczas wydarzenia zabrzmią utwory w języku ladino, charakterystyczne dla spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI w. z Hiszpanii i Portugalii. W żywiołowych, pełnych ekspresji pieśniach słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu „Moscow '48” (22-25 lipca). Na scenie wystąpią André Ochodlo, Adam Żuchowski oraz Atom String Quartet. Tytuł recitalu nawiązuje do mrocznych czasów stalinowskich prześladowań wobec żydowskich artystów. Podczas festiwalu koncert zagra Bente Kahan (26 lipca). Artystka śpiewa w żydowskich językach: jidysz, ladino i hebrajskim; w wykonywanych przez nią pieśniach pobrzmiewają wpływy europejskiego folkloru i tradycji żydowskich.

Na scenie zaprezentują się także dwa energetyczne zespoły: Mojše Band (27 lipca) ze Słowacji oraz Rzeszów Klezmer Band (18 lipca). Ponadto odbędą się warsztaty jidisz (16-18 lipca), Jidyszkajt (19-20 lipca) oraz z języka hebrajskiego (21-22 lipca). Wstęp na zajęcia jest wolny.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...