Oszczędniej i bardziej ekologicznie – nowe oświetlenie z unijnym wsparciem

widok z lotu ptaka na oświetlony nocą Sopot
Pięknie oświetlony Sopot. Fot. Marek Sałatowski

Projekt „Modernizacja oświetlenia zewnętrznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” został pozytywnie oceniony i uzyskał dofinansowanie unijne. Wartość projektu realizowanego w partnerstwie z ERGO ARENĄ to 12,3 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi 9,6 mln złotych.

W ramach projektu planowana jest kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii. Wymienione zostaną 1293 punkty świetlne, co stanowi 30 proc. całego oświetlenia.

Oprócz terenu ERGO ARENY projekt obejmuje dolny taras Sopotu (zobacz mapkę).

W efekcie powstanie system oświetlenia LED w połączeniu z nowoczesnym sterowaniem, które umożliwi zarządzanie poziomem oświetlenia oraz wyłączanie lamp w  poszczególnych miejscach zależnie od potrzeb.

Wymiana lamp na jednakowe przyniesie też zmianę estetyczną, rozwiązując kwestie związane z brakiem jednolitego charakteru poszczególnych słupów i opraw.

Fot. archiwum UMS

Modernizacja oświetlenia zakłada wybudowanie nowej infrastruktury oświetleniowej, w skład której wejdą: system zarządzania, słupy, oprawy z redukcją autonomiczną, wysięgniki, szafki oświetleniowe, linie kablowe.

Po modernizacji obniżą się koszty konserwacji, a oszczędności według średnich cen rynkowych mogą wynieść ok. 75 tys. zł brutto rocznie. Kolejne oszczędności będą wynikiem mniejszego zużycia energii elektrycznej i według obecnie obowiązujących stawek koszt zużycia będzie niższy o ok. 90 tys. zł brutto rocznie.

Zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszony pobór prądu wpłyną na redukcję emisji gazów cieplarnianych, szacunkowo nawet o 66 proc.

 Fot. fotobank.PL/UMS

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...