Paszporty „Polityki” – Marzena Diakun w Boto

Dyrygent Marzena Diakun
Marzena Diakun. Fot. Łukasz Rajchert

Gościem drugiego spotkania Salonu „Polityki” w Sopocie będzie laureatka Paszportu w kategorii muzyka – dyrygent Marzena Diakun. Spotkanie, które odbędzie się w piątek, 4 sierpnia, w teatrze Boto, poprowadzi Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”. Wstęp jest wolny.

Marzena Diakun zyskała międzynarodową sławę zastępując Mikko Francka podczas koncertów z filharmonikami Radia Francuskiego transmitowanych we francuskim radiu oraz medici.tv. Swój kunszt potwierdzała zdobywając jako pierwszy Polak II nagrodę – Srebrną Batutę – na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012).

Jest również laureatką II nagrody na prestiżowym 59. Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu Praskiej Wiosny (2007), finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008)

Diakun jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu. Była stypendystką ministra kultury. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

W 2003 roku była asystentem Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Koszalińskiej. Współpracując z agencją koncertową Marka Tracza kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Chinach. W 2006 r. Marzena Diakun była asystentką Andrzeja Boreyki w Berner Symphony Orchestra w Szwajcarii. W 2012 r. była asystentką Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową. W 2015 r. została uhonorowana stypendium Boston Symphony Orchestra na staż jako dyrygent – asystent podczas Tanglewood Music Festival w USA.

W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. Od 2011 r. jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie prowadzi swoją klasę dyrygentury symfoniczno-operowej.

W maju 2015 roku została uhonorowana stypendium Marin Alsop Taki Concordia Fellowship promującym najlepsze kobiety dyrygentki na świecie.

Uhonorowana nagrodą prezydenta Koszalina Artysta Roku, Koszalińskim Orłem oraz nagrodą Kreatywni Wrocławia. Laureatka Paszportu „Polityki” w dziedzinie muzyka poważna za 2016 rok.

Źródło: diakun.com

 

Salon „Polityki” – spotkanie z Marzeną Diakun

  • Teatr Boto
  • 4 sierpnia 2017 r.
  • godz. 18.00
  • Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54 B
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...