Opieka dzienna dla osób starszych z zaburzeniami pamięci

Starsze panie siedzą przy stole i lepią pierogi
Zajęcia kulinarne. Fot. MOPS Sopot

W malowniczej części Górnego Sopotu mieści się niezwykły dom otoczony ogrodem. To miejsce, w którym wspólnie spędzają czas osoby starsze z zaburzeniami pamięci, w tym z chorobą Alzheimera. Uczestnicy objęci są całodzienną opieką od poniedziałku do piątku. Wykwalifikowany personel prowadzi zajęcia terapeutyczne według planu wspierająco-aktywizującego, opracowanego indywidualnie dla każdego uczestnika. Są m.in. zajęcia terapeutyczne, trening pamięci i koncentracji, zajęcia plastyczne, kulinarne i kulturalne.

Każdy dzień rozpoczyna się od wspólnego śniadania i rozmowy. Jest gimnastyka całego ciała i spacery po ogrodzie. Stałym i ważnym punktem jest trening pamięci oraz codziennych czynności, gdyż osoby z demencją zapominają jak się je wykonuje. Jest też wspólne śpiewanie i gotowanie.

Środowiskowy Dom Samopomocy działający w Sopocie zapewnia całodzienną profesjonalną opiekę oraz zajęcia, które wspierają, aktywizują i usprawniają osoby ciepiące na demencję. Uczestnicy mają zapewniony ciepły posiłek. Możliwy jest również dowóz osób, które mają problemy z poruszaniem się i dotarciem do Ośrodka. Koszt pobytu uzależniony jest od dochodu uczestnika i jego rodziny.

Nadzór merytoryczny nad Środowiskowym Domem Samopomocy (ŚDS) dla osób z zaburzeniami pamięci sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, który kieruje osoby wymagające takiej formy wsparcia do ŚDS. Prowadzenie placówki Miasto Sopot powierzyło Fundacji „Niesiemy Pomoc”.

Kontakt dla osób zainteresowanych udziałem w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób starszych z zaburzeniami pamięci:
Dział Pracy Socjalnej MOPS
81-835 Sopot, al. Niepodległości 759 a
tel. 58 550 31 89; 550 04 23, kom. 609 680 828

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...