Sopot zwycięzcą rankingu "Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej"

Namiot Targów Ksiązki stojący na Placu Przyjaciół Sopotu
Jedną z imprez kulturalnych miasta, która przyciąga rzesze publiczności, jest festiwal Literacki Sopot. Najbliższa edycja już od 17 sierpnia. Fot. fotobank.PL/UMS

Sopot stwarza najlepsze warunki dla rozwoju kultury. Taki jest wynik badań i analiz porównawczych przeprowadzonych przez zespół DNA Miasta z Fundacji Res Publica, na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Do współpracy przy tworzeniu rankingu zaproszono ponadto 32 ekspertów – badaczy, animatorów kultury, pracowników instytucji kultury różnego szczebla, praktyków, specjalistów od polityki kulturalnej oraz od analiz ilościowych.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę dane liczbowe dotyczące takich obszarów polityki kulturalnej, jak:

  • dostępność do kultury, uczestnictwo w kulturze i działalność miejskich instytucji kultury
  • otoczenie formalno-prawne działalności kulturalnej i finansowanie/zasoby kultury,
  • działalność pozainstytucjonalna (organizacji społecznych).

W przeprowadzonych badaniach eksperci porównali 100 polskich miast pod względem warunków dla rozwoju kultury, jakie tworzą te miasta realizując politykę kulturalną.

– Bardzo nas cieszy pierwsze miejsce jakie uzyskał Sopot w rankingu „Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej” – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Badanie oparto m.in. na twardych danych dotyczących funkcjonowania miejskich instytucji kultury i NGO-sów, ale dla nas za liczbami kryją się konkretni ludzie i ich starania, aby kultura w Sopocie mogła się rozwijać w sposób harmonijny i z zachowaniem najwyższych standardów. Myślę, że jest to też potwierdzenie kierunku działań miasta w sferze budowania ambitnej i wrażliwej społecznie strategii rozwoju kultury – dodaje wiceprezydent.

Więcej informacji na temat rankingu:

Wskaźnik Sprzyjania Kulturze. Metodologia
Ranking miast

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...