Jazzowe molo w sierpniu

Artyści z Kent Sangster’s Obsession Octet
Kent Sangster’s Obsession Octet z Kanady. Fot. materiały prasowe

W samym środku lata, od 4 do 6 sierpnia 2017 r., w muszli koncertowej przy molo odbędzie się XXI Sopot Molo Jazz Festival. Ta ciesząca się popularnością impreza prezentuje najciekawsze zjawiska w polskim jazzie i promuje najbardziej kreatywnych artystów Trójmiasta. Wszystkie festiwalowe koncerty są bezpłatne.

W 1956 r. odbył się w Sopocie I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej, który wywołał eksplozję popularności jazzu w tej, komunistycznej wtedy, części Europy. Festiwal po 2 latach przeniesiono do Warszawy, gdzie przekształcony został w Jazz Jamboree.

W jego miejsce, z inicjatywy muzyków: Jerzego Detki i Przemka Dyakowskiego, przed 22 laty powołano do życia Sopot Molo Jazz Festival. Gościli na nim m.in. artyści tej miary co: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny oraz Arthur Blythe, Chico Freemanem, Eddie Henderson, Tyler Hornby i Peter Beets.

Ambicją Kąpieliska Morskiego Sopot jest zaprezentowanie przebywającym na Wybrzeżu wczasowiczom, dla których festiwal bywa często pierwszym kontaktem z jazzem, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Do tradycji festiwalu należy także największy w kraju nowoorleański pochód muzyków, który w sobotnie popołudnie maszeruje słynnym sopockim deptakiem, wywołując entuzjazm tłumów.

Podczas imprezy w nowo otwartym Hotelu Sopot odbywać się będą festiwalowe jam-sessions.

W ramach XXI Sopot Molo Jazz Festivalu w sobotę 5 sierpnia ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie barwny i głośny Pochód  Nowoorleański. Kilkudziesięciu muzyków wyruszy o godzinie 17.00 spod kościoła św. Jerzego na sopockie molo.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...