7. NDI Sopot Classic na półmetku

Solistka gra na kastanietach na tle orkiestry.
fot. Fotobank.PL/UMS

W minioną niedzielę rozpoczął się 7. NDI Sopot Classic – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Wydarzenie zainaugurowała Gala Hiszpańska w sopockiej Operze Leśnej. Utwory hiszpańskich kompozytorów brawurowo wykonali zaproszeni przez Polską Filharmonię Kameralną artyści: wybitna mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera, gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski, pianista Rodrigo Tomillo oraz Maribell Gallardo grająca na hiszpańskich castanuelas. Muzykę znakomicie uzupełnił taniec formacji Asociacion danza Mediterraneo, zespołu wykonującego tańce hiszpańskie inspirowane flamenco.

Kolejnym wydarzeniem tegorocznego Sopot Classic był występ niemieckiego zespołu Germann Brass, jednego z najlepszych zespołów grających na instrumentach dętych na świecie. Niemcy zagrali w poniedziałek w kościele św. Jerzego.

Punktem szczególnym tegorocznej edycji była Gala Finałowa IV Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Konkurs w ramach festiwalu odbywa się co dwa lata i ma na celu wsparcie i pomoc dla debiutujących artystów, a przede wszystkim umożliwienie im zaprezentowania swojej twórczości szerokiej, choć wymagającej festiwalowej publiczności. W Sali koncertowej PFK Sopot, pod batutą Dawida Runtza, z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot na klarnecie zagrał Andrzej Wojciechowski, na fletach Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. W finale Konkursu kompozytorskiego zagrano utwory laureatów: Orsi Martyny Koseckiej i Equilibrum Piotra Peszata. W programie znalazły się także: Krzysztofa Pendereckiego Koncert na klarnet, smyczki, perkusję i czelestę (1984), oraz Jerzego Kornowicza Epigramy -Koncert na dwa flety i orkiestrę kameralną (2017).

 

To jeszcze nie koniec festiwalowych atrakcji

W piątek, 4 sierpnia, w kościele św. Jerzego w Sopocie zaprezentują się związany z nowojorską Metropolitan Opera Jakub Józef Orliński, kontratenor i Stefan Plewniak, skrzypce. Artystom towarzyszyć będzie Cappella dell’Ospedale della Pietà, wyjątkowa wenecka orkiestra z powodzeniem kontynuująca dokonania XVII wiecznego zespołu, działając pod tą samą nazwą.

Tegoroczny 7. NDI Sopot Classic uroczyście zakończy się w niedzielę, 6 sierpnia, koncertem muzyki filmowej. W sopockiej Operze Leśnej wybrzmi, m.in. muzyka z „Gladiatora” Hansa Zimmera, „La Strady” Nino Roty czy „Gwiezdnych Wojen” Johna Williamsa. Zagrają artyści Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego. Koncert finałowy festiwalu rozpocznie się w niedzielę o godzinie 20.00.

Bilety można zakupić na stronie festiwalu, a także w kasie Opery Leśnej i punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu (dół ul. Monte Cassino).

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...