Powrót roweru miejskiego

Mężczyzna jadący na rowerze na tle plaży.
Fot. Fotobank.PL/UMS

Starania by rower miejski już w 2018 roku powrócił do Sopotu wkraczają w decydującą fazę. Unijny projekt budowy Systemu Roweru Metropolitalnego przeszedł wstępną weryfikacje formalną w Urzędzie Marszałkowskim. Otwiera to drogę do pozyskania dofinansowania.

W czym nowy system będzie lepszy od poprzedniego, funkcjonującego w latach 2014-2016?

Przede wszystkim będzie to rower nowszej generacji, wyposażony w nadajniki GPS i dający możliwość wirtualnego wypożyczania przez aplikację na smartfona – mówi Krzysztof Jałoszyński, sopocki Oficer Rowerowy. Jednak najważniejszą zmianą będzie to, że rowery nie będą potrzebowały kosztownych stacji dokujących znanych z innych miast, a jedynie solidne stojaki rowerowe, ponieważ zamek mocujący i terminal będzie wbudowany w rower. Stworzy to także możliwość do tworzenia tzw. wirtualnych stacji, np. na czas wydarzeń kulturalnych – dodaje.

Część rowerów zostanie także wyposażone we wspomaganie elektryczne.
Wcześniejszy system był  inicjatywą prywatnej firmy Nextbike, posiadającej jedynie 80 rowerów i kilka stacji rozlokowanych w różnych punktach Sopotu. Miasto nie dofinansowywało jego utrzymania, ale też miało niewielki wpływ na jego funkcjonowanie, a tym samym na dopasowanie do potrzeb mieszkańców. Nowy system obejmie zasięgiem całą metropolię, oferując do wypożyczenia ponad 3800 rowerów. Będzie to drugi (po Warszawie) największy system w kraju. W Sopocie będzie ich 160 – proporcjonalnie do ilości mieszkańców. Szczegóły dotyczące kosztów i wyłonionego operatora będą znane najwcześniej pod koniec roku, po dopełnieniu wszystkich procedur.
W związku z tym, iż koncepcja Roweru Metropolitalnego nabiera realnego kształtu, Miasto Sopot już teraz udostępnia wstępną koncepcję rozlokowania stacji roweru miejskiego. Szeroko zakrojone konsultacje społeczne na szczeblu trójmiejskim planowane są na pierwszą połowę września. Już teraz gorąco zachęcamy do śledzenia doniesień medialnych informujących o zbliżających się konsultacjach oraz facebookowego profilu Oficera Rowerowego w Sopocie, gdzie zamieszczane będą bieżące informacje dotyczące Roweru Metropolitalnego.
Szczegółowe informacje i mapa lokalizacji w wysokiej rozdzielczości na stronie poświęconej rowerom w Sopocie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...