2,5 sekundy do setki

Czerwony samochód wyścigowy i kibice w tle
Fot. Fotobank.PL/UMS

Miłośnicy szybkich samochodów i ryku mocnych silników będą mieli powody do radości. 18 sierpnia rozpocznie się w Sopocie jubileuszowa 20. edycja Grand Prix Sopot – Gdynia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Tradycyjnie rywalizacja odbędzie się na leśnej trasie między Sopotem a gdyńskimi Karwinami. – To taki wyścig dla „kozaków”. Tutaj wygrywa ten, kto poza dobrym torem jazdy wykaże się sporą odwagą – powiedział przed laty o tej trasie Robert Kus, jeden ze zwycięzców rajdu. I rzeczywiście. Rajdowy odcinek ulicy Malczewskiego i Sopockiej liczy 3050 metrów długości. Na tej leśnej trasie jest w sumie 18 zakrętów (11 prawych i 7 lewych), a różnica poziomów wynosi aż 64 metry.

W piątek, 18 sierpnia, publiczność będzie miała pierwszą okazję, by przyjrzeć się startującym w rajdzie samochodom. Auta będą poddane badaniom kontrolnym, które odbędą się na  sopockim molo, w godzinach od 15.00 do 19.00. Warto zobaczyć je z bliska. Najmocniejsze z nich, o mocy nawet 700 KM, od 0 do 100 km/h przyspieszają w zaledwie 2,5 sekundy!

Na trasę rajdu kierowcy ruszą w sobotę o godzinie 10.00. Na początku odbędą się przejazdy treningowe. Uroczyste otwarcie zawodów nastąpi o godzinie 14.00 przy rondzie na ul. Kolberga. Potem rozpocznie się właściwa rywalizacja 9 Rundy Mistrzostw Polski. W niedzielę zawodnicy ruszą na przejazdy treningowe nieco wcześniej, o 9.30. Wyścigi o punkty 10 Rundy wystartują o 12.30.

Centrum zawodów Grand Prix Sopot – Gdynia będzie wspomniane rondo na sopockim Brodwinie. To stamtąd na bieżąco komentowane będą przejazdy zawodników.

- Cieszę się, że Sopot i Trójmiasto po raz kolejny staną się nie tylko wakacyjną, ale i motoryzacyjno – sportową stolicą Polski. Jest to specyficzna jak dla kurortu dyscyplina sportu. Inne wyścigi odbywają się na południu Polski z dala od dużych aglomeracji. Tutaj jest Trójmiasto i Sopot, Monte Carlo skrojone na warunki polskie, a nasze zawody już po raz 20 przyciągają najlepszych polskich kierowców. Wierzymy, że jak zawsze kibice tłumnie będą ich dopingować. – powiedział Lesław Orski, dyrektor zawodów.

20. Górskie samochodowe Mistrzostwa Polski Sopot-Gdynia Grand Prix 2017 odbędą się od 18 do 20 sierpnia.

Uwaga! Utrudnienia w ruchu

W związku z Górskimi Samochodowymi Mistrzostwami Polski pojawią się przejściowe utrudnienia w ruchu. Zamknięcie ul. Malczewskiego i Sopockiej nastąpi w sobotę, 19 sierpnia, w godz. 5.00-21.00 (ze względu na festiwal Top of the Top, prawdopodobnie droga zostanie otwarta już o godz. 18.00) oraz w niedzielę, 20 sierpnia, w godz. 5.00-20.00 (w związku z festiwalem planowane jest otwarcie drogi już od godz. 18.00). W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę drogi będą otwarte.

Dojazd do osiedla Brodwino ul. Wejherowską i Obodrzyców. Dojazd do os. Karwiny ul. Wielkopolską w Gdyni. Autobusy linii 187 kursować będą ul. Obodrzyców w obu kierunkach. Linia 181 ul. Wielkopolską i al. Niepodległości.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...