Muzeum Sopotu docenione w pomorskim rankingu!

Budynek Muzeum Sopotu
Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi, niegdyś należącej do kupca i przedsiębiorcy Ernsta Claaszena. Fot. Fotobank.PL/UMS

Ranking opublikowany na portalu trojmiasto.wyborcza.pl lokuje Muzeum Sopotu na wysokim, czwartym miejscu. Niewielka, sopocka placówka wyprzedziła m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie czy Muzeum Marynarki Wojennej.

Muzea to miejsca coraz chętniej odwiedzane przez mieszkańców i turystów. W Trójmieście i na Pomorzu nie brakuje takich, do których ustawiają się długie kolejki. Wiele z pomorskich placówek muzealnych proponuje nowoczesne, multimedialne wystawy imponujące nie tylko ujęciem tematu, ale i rozmachem prezentowanych ekspozycji. Tym bardziej cieszy fakt, że w rankingu wystaw, które trzeba zobaczyć, obok Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Emigracji, jest także Muzeum Sopotu.

– Czwarte miejsce Muzeum Sopotu cieszy tym bardziej, że zajęło miejsce na podium tuż po dużych placówkach – mówi Agnieszka Rek-Gornowicz, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Sopocie. – Oznacza to, że doceniono koncepcję pokazywania wielkiej historii w mikroskali. Nie bez znaczenia pozostaje pasja, z jaką wszyscy pracownicy Muzeum Sopotu realizują swoją pracę, przeplatając prezentację życia codziennego historią awangardy, historię ewangelików sopockich, pracą edukacyjną i wydawniczą.

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej nadmorskiej willi, niegdyś należącej do kupca i przedsiębiorcy Ernsta Claaszena. Placówka otrzymała od spadkobierców rodziny archiwalną dokumentację zdjęć wnętrza willi. Na ich podstawie, od kilkunastu lat realizowany jest program rekonstrukcji reprezentacyjnych pomieszczeń domu. Na parterze ulokowano zrekonstruowaną werandę, jadalnię, salon i buduar, dzięki czemu zwiedzający mogą poczuć atmosferę bogatego, mieszczańskiego domu z Zoppot.

Oryginalny jest wystrój architektoniczny, począwszy od stolarki okiennej, przez zabytkową kuchenną windę, po dębowe podłogi. W pomieszczeniach eksponowane są meble gdańskie i te z przełomu XIX i XX wieku. Oglądać można również przedmioty będące wytworami ówczesnej sztuki i rzemiosła, zdjęcia i pocztówki z epoki, obrazy, wreszcie unikatowe eksponaty, jak na przykład angielską lodówkę z XVI w., służącą do chłodzenia wina.

Muzeum Sopotu, oprócz wystawy stałej, proponuje również wystawy czasowe, warsztaty, projekcje filmowe, zajęcia edukacyjne, spacery czy gry miejskie. W piwnicach willi mieści się restauracja, latem w ogrodzie grane są koncerty.

Muzeum Sopotu przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8 czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 18.00. Więcej informacji na stronie Muzeum Sopotu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...