Po wichurze na Kaszubach – pomoc wciąż potrzebna poszkodowanym

Samochód wypakowany darami dla poszkodowanych podczas nawałnicy
Fot. materiały UMS

Cały czas Sopot i jego mieszkańcy różnymi kanałami przekazują pomoc ofiarom nawałnic, które przeszły nad Kaszubami w nocy z 11 na 12 sierpnia.

W poniedziałek, 21 sierpnia, z sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni ponownie pojechało trzech pilarzy, którzy na terenach zniszczonych przez wichurę będą pracować do środy. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną dłużej, ale zadecydują o tym już lokalne władze. Poszkodowanym pomagają także funkcjonariusze sopockiej Państwowej Straży Pożarnej – jeden samochód terenowy z czwórką ludzi.

Od 17 sierpnia troje pracowników socjalnych z Sopotu wspiera pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czersku. Zostają na miejscu do końca 23 sierpnia (środa), natomiast również w środę z MOPSU wyjadą kolejne trzy osoby: jedna do Czerska (pomoc administracyjna przy wydawaniu decyzji) oraz dwóch pracowników socjalnych do Brus. Druga zmiana na razie zostanie do soboty.

Prezydent miasta Jacek Karnowski poprosił proboszczów sopockich parafii o udostępnienie informacji o zbiórce darów dla poszkodowanych. Mieszkańcy bardzo chętnie na ten apel odpowiedzieli. Kolejny transport w środę, 23 sierpnia, wyjedzie nie tylko do gminy Czersk,ale również do Brus. Z informacji uzyskanych z Brus wynika, że wciąż jest tam potrzebny sprzęt do sprzątania: wodery, rękawice, mopy, wiadra, miotły, łopaty, grabie, papier, czyściwa, worki do śmieci – duże; środki czystości: proszki, mydła, płyny do czyszczenia, szmaty do podłóg; plandeki, baterie, latarki, jednorazowe naczynia i sztućce, ręczniki papierowe, bielizna pościelowa i koce (nowe), naczynia i sprzęt kuchenny. Zbieramy również  żywność suchą z długim terminem przydatności do spożycia, konserwy, napoje i batony energetyczne.

Podczas odbywającego się w weekend w Operze Leśnej festiwalu Top of The Top Sopot 2017 wolontariusze zebrali do puszek ponad 8800 zł. Również telewidzowie TVN byli informowani przez trzy festiwalowe dni o zbiórce organizowanej bezpośrednio na konto Urzędu Miasta w Czersku.

Miasto wspólnie z właścicielem campingu Camp & Sail Sopot 34 w Sopocie zaproponowało zorganizowanie pobytu dzieci z gminy Czersk.Właściciel campingu oferuje bezpłatny pobyt dla 20 osób wraz z programem nauki żeglarstwa w dniach od 26 sierpnia do 1-2 września (6-7 dni). Organizację i koszty posiłków poniosłoby miasto. Bazą żywieniową mogłaby być SP 8. Czersk w środę ma przedstawić nam informację, czy są chętni.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Sopotu za okazane serce i pomoc oraz firmom, które aktywnie włączyły się w akcję pomocy.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...