Miejski Eko-parking po pierwszym sezonie

Meleks z pasażerami na ulicy
Fot. materiały UMS

Ponad 6 tysięcy osób skorzystało w lipcu i sierpniu (do 24 sierpnia) z przejazdów meleksami na trasie Miejski Eko-Parking – Centrum Sopotu – Miejski Eko-Parking.

Miejski Eko-Parking przy ERGO ARENIE na około 700 samochodów to projekt pilotażowy miasta, który ma przyzwyczajać sopockich turystów do pozostawienia aut poza ścisłym centrum. Parking zakończył funkcjonowanie wraz z rozpoczęciem Mistrzostw Europy w siatkówce w ERGO ARENIE.

– Jak każda nowość, tak i projekt eko-parkingu potrzebuje czasu, aby kierowcy się do niego przekonali – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – To, że w sierpniu skorzystało z niego o ok. 1000 osób więcej niż w lipcu, to dobry prognostyk na przyszłość. Projekt odpowiada na uwagi mieszkańców, aby ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta. Parkingi buforowe to trend światowy i jedyna szansa na odkorkowanie miast, szczególnie turystycznych – dodaje wiceprezydent Skwierawski. 

Brak opłat za parkowanie w mieście w sobotę i niedzielę powoduje, że w weekend Sopot jest zablokowany często źle zaparkowanymi samochodami. Mieszkańcy nie mogą dojechać do swoich posesji, rozjeżdżana jest zieleń, problemy mają też z przejazdem autobusy komunikacji miejskiej. 

Część osób korzystała z parkingu, a nie korzystała z meleksów. Goście szli na plażę. Jednak kapryśna pogoda spowodowała, że dni prawdziwie plażowych w tym sezonie był niewiele.

– Będziemy chcieli kontynuować projekt parkingów buforowych, z jednoczesnym zaostrzaniem restrykcji wobec źle parkujących w centrum miasta – podkreśla wiceprezydent Marcin Skwierawski. 

 

Meleksy przewiozły:

  • lipiec – 1725 dorosłych, 860 dzieci
  • sierpień – 2327 dorosłych, 1200 dzieci

Ostateczny koszt, jaki poniosło miasto w związku z organizacją  parkingu i zapewnieniem transportu meleksami to 52 592,20 zł.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...