Historia Opery Leśnej – wystawa i spacer z przewodnikiem

Archiwalne zdjęcie prezenterów na scenie Opery Leśnej
Wykorzystano zdjęcie Zbigniewa Kosycarza (KFP)

Opera Leśna w Sopocie to jeden z najpiękniejszych obiektów amfiteatralnych w Europie, którego historia sięga 1909 r. Teraz jej bogate i ciekawe dzieje pokaże otwierana 9 września 2017 r. wystawa plenerowa na terenie obiektu.

U źródła powstania Opery Leśnej spoczywa idea stworzenia w Sopocie miejsca unikatowego, doskonałego pod względem akustycznym teatru pod gołym niebem, będącego z jednej strony świątynią sztuki, z drugiej – atrakcją przyciągającą do Sopotu tłumy kuracjuszy.

Bogata, ponad stuletnia historia obiektu, pokazuje, że zamysł jego twórców przez kolejne dekady był realizowany z powodzeniem. Na deskach Opery Leśnej organizowano spektakle teatralne i operowe, festiwale muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Nowa wystawa plenerowa to ponad dwieście zdjęć, w tym archiwalnych dokumentów, projektów scenografii i kostiumów pochodzących ze zbiorów Muzeum Sopotu, Biblioteki Gdańskiej PAN, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polskiej Agencji Prasowej i Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP.

Podczas sobotniego otwarcia nowej eskpozycji nie zabraknie dodatkowych atrakcji. W programie wydarzenia, obok zwiedzania kuratorskiego wystawy, organizatorzy proponują spacer z przewodnikiem po całym obiekcie, spotkanie z Zofią de Ines-Lewczuk, znakomitą scenografką i kostiumologiem, która opowie o swojej współpracy z największymi scenami teatralnymi i operowymi w Polsce oraz warsztatów kreatywnych dla dzieci poświęconych tematyce tworzenia kostiumu scenicznego.

Wyjątkowo na tę okazję oprawę muzyczną dla wystawy „Historia Opery Leśnej” stworzy DJ Romero, który ponad stuletnią historię wydarzeń muzycznych realizowanych na deskach Opery Leśnej opowie muzyką graną wyłącznie z płyt winylowych.

Ekspozycję będzie można oglądać na terenie Opery Leśnej przez cały rok.

Organizatorami wystawy są Muzeum Sopotu, Bałtycka Agencja Artystyczna i Urząd Miasta Sopotu.

 

Historia Opery Leśnej

  • otwarcie wystawy plenerowej na terenie obiektu
  • 9 września 2017, godz. 17.00
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...