Zapraszamy na spacer po Parku Północnym

Ojciec z córką idą przez park
mat. prasowe UMS

Już niebawem rozpoczną się kolejne ważne dla miasta inwestycje związanie z utrzymaniem zieleni. Projekty swoim zakresem obejmują dolny taras Sopotu oraz przepiękną zieloną skarpę. Choć działania są rozsiane i bardzo różnorodne, mają jeden wspólny mianownik – pielęgnację i drobną korektę stanu obecnego. Nie będą to więc spektakularne zmiany, ale związany ze swoim miastem sopocianin na pewno je dostrzeże.

Lasek Karlikowski
Przepiękny las posadzony był jako bór nadmorski. Zabezpieczał linię brzegową morza, tuż za pasem wydm ograniczających plażę. Sosny z rzadkimi koronami powodowały, iż w las był świetlisty, a ściółka nie zarastały krzewami. Do takiego stanu planuje się przywrócić zarośnięty samosiejkami i krzewami las. Próbkę takiego wyglądu lasu można zobaczyć w miejscu, gdzie znajduje się camping.

Skarpa sopocka
Pas zieleni i przepięknych starych drzew przecina prawie cały Sopot. Kiedyś w tym miejscu na dolnym tarasie, ograniczonym skarpą, były tereny podmokłe, które łączyły morze z lądem. Teraz jest to cześć sopockiego krajobrazu na stałe wpisana np. w widok ulic Sobieskiego i Winieckiego. Dawniej rosły tu tylko buki zwyczajne i dęby szypułkowe, obecnie pojawia się tam coraz więcej klonów. Skarpa wymaga pielęgnacji oraz ustawienia nowego muru oporowego od strony ul. Sobieskiego. W tym celu będzie konieczna wycinka 8 drzew i 42,7 m kw. krzewów, gdyż kolidują one z budową nowego muru. Drzewa zostaną zastąpione nowymi po wykonaniu zabezpieczenia skarpy.

Park Północny
Jeden z najważniejszych parków miejskich, znajdujący się tuż przy sopockiej plaży, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów. W ramach projektu zostaną lekko skorygowane ślady ścieżek, planuje się stworzenie ciekawego wejścia do parku od strony ul. Goyki. Częściowo wymieniona zostanie nawierzchnia ścieżek, w parku pojawią się także ciekawe rośliny. Zaprojektowano tu dwa pola do gry w boule o żwirowej nawierzchni. Będzie miejsce na nowe elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Przewidziane jest również odkrycie koryta Potoku Grodowego.

Przyjdź na zielony spacer

Więcej na temat rewitalizacji Parku Północnego można będzie uzyskać podczas spaceru z projektantami, na który 15 września o godz. 17.00 zaprasza Prezydent Miasta Sopotu. Spacer rozpocznie się przy pomniku Haffnera obok Grand Hotelu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...