Budżet Obywatelski – czas na decyzję

Ludzie czytają tablicę informującą o Budżecie Obywatelskim w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

W poniedziałek, 18 września, już po raz siódmy, rozpoczyna się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji mamy: 61 projektów lokalnych w 4 okręgach konsultacyjnych oraz 34 zadania ogólnomiejskie. Głosowanie potrwa do 2 października.

Miasto w prognozach finansowych zapisało na przyszły rok kwotę 4 mln zł, w tym: 2 mln na projekty ogólnomiejskie, po 500 tys. na lokalne. Spot po raz kolejny jest liderem pod względem wydatkowania środków w tym zakresie - najwięcej na mieszkańca spośród miast które organizują BO. W kurorcie jest to 114 zł na mieszkańca.

Wnioski są różnorodne, choć zauważyliśmy więcej projektów tzw. miękkich, czyli mieszkańcy odczuwają pewne nasycenie projektami inwestycyjnymi. W tym roku prym wiodą np. założenie kolejnego domu sąsiedzkiego, zwiększenie liczby godzin zajęć w programie Zdrowi i Aktywni, organizację bezpłatnych zajęć sportowych lub rehabilitacyjnych. Pojawiły się także ciekawe pomysły na budowę ogrodów społecznych.

Głosowanie rozpoczynamy wraz z Gdańskiem, Gdynią, Rumią, Wejherowem, Pruszczem Gdańskim i Władysławowem w poniedziałek, 18 września i potrwa do 2 października. Jest to wynik porozumienia dotyczącego wspólnej promocji głosowania na budżet obywatelski.

Nowością w tym roku są mobilne punkty do głosowania, które będą rozsiane w całym mieście. Wspólnie z sopockimi wolontariuszami będziemy chcieli dotrzeć do mieszkańców przy okazji ich codziennych zajęć czy przemieszczania się po mieście. W ten sposób odchodzimy od tradycyjnego sposobu: niedziela w lokalu do głosowania, papierowe karty i urny.

Osoby chcące głosować tradycyjnie będą miały taką możliwość – w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta ustawiona będzie urna, do której można będzie wrzucić wniosek. Ale zachęcamy do głosowania drogą elektroniczną. To szybsze, prostsze i bardziej ekologiczne.

Kulminacją głosowania w Sopocie będzie piknik z Budżetem Obywatelskim na sopockich błoniach 23 września, od godz. 10.00 do 15.00 Zaplanowaliśmy wiele aktywności związanych z zielenią i ekologią – będą zajęcia z konkursami dla dzieci i rodziców.

W programie m.in.: zabawa w  terenie „Krótkofalówki”, łowienie rybek, tory przeszkód, zabawy zręcznościowe, warsztaty z tworzenia ekologicznych toreb, rozgrywki sportowe, survival point, pokazy chemiczno-fizyczne. Program jest na tyle bogaty, że zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wszystkie projekty, na które można głosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, znajdują się na stronie Budżet Obywatelski Sopot 2018

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...