Sopot pod żaglami zaczyna kolejny sezon

Uroczyste rozpoczęcie szkolnego sezonu żeglarskiego w sopockiej marinie
Fot. Fotobank.PL/UMS

10. jubileuszowe rozpoczęcie szkolnego sezonu żeglarskiego odbyło się w piątek, 15 września, w sopockiej marinie. Oprócz zaproszonych gości w otwarciu sezonu wzięli udział młodzi i starsi żeglarze, wychowankowie klubów żeglarskich w Sopocie.

Tradycje żeglarskie pielęgnowane w Sopocie od wielu lat procentują sukcesami naszych olimpijczyków – Piotra Olewińskiego, Anny Gałeckiej, Macieja Grabowskiego czy Przemysława Miarczyńskiego. Znakomite wyniki osiągają żeglarze pływający na katamaranach: Tymoteusz Bendyk i Jakub Surowiec. W niedawnych mistrzostwach świata rozgrywanych w Sopocie zdobyli medale srebrny i brązowy. Sopocka marina i rozbudowane Centrum Windsurfingu i Żeglarstwa tworzą infrastrukturę, dzięki której te morskie pasje i zainteresowania mogą być rozwijane. Temu rozwojowi służy także innowacyjny w skali kraju program morskiej edukacji najmłodszych.

Sopot pod żaglami – miejski program szkolenia żeglarskiego realizowany jest w sopockich szkołach już od 10 lat. Początkowo były to klasy sportowe, teraz – w ramach zajęć wychowania fizycznego – żeglarstwo jest również przedmiotem fakultatywnym we wszystkich sopockich gimnazjach i szkołach podstawowych. Realizowany i finansowany przez miasto program Sopot pod żaglami to całoroczna edukacja żeglarska, obejmująca zajęcia praktyczne na wodzie: rejsy jachtem szkoleniowym, zajęcia na katamaranach, łódkach Optimist i szkolenia windsurfingowe na deskach, a także zajęcia teoretyczne, na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwo na wodzie. Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami: UKS Navigo oraz Sopockim Klubem Żeglarskim. W 2014 r. miasto zdecydowało o zakupie na potrzeby tego programu jednostki szkoleniowej. W wyniku przetargu wybrano używany, stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80 – S/Y Alf.

– Zajęcia są interdyscyplinarne. Z jednej strony uczymy najmłodszych takich zagadnień jak nawigacja, podstawy meteorologii czy prac bosmańskich. Z drugiej stawiamy na rozwijanie bardzo ważnej na morzu umiejętności współpracy w grupie – mówi Wojciech Chmielecki, odpowiedzialny za rejsy jachtem szkoleniowym Alf. – Wszystkie kursy zaczynają się od szkolenia z bezpieczeństwa. Sprawdzane są kamizelki, dzieci uczone są jak się poruszać na jachcie, co można  a czego nie wolno robić na pokładzie – dodaje Chmielecki.

Koordynatorem programu jest Zespół Szkół nr 3 z oddziałami sportowymi, przy ulicy J. J. Haffnera 55. Zajęcia praktyczne, na wodzie, odbywają się od kwietnia do czerwca oraz od października do połowy listopada.

Sopot pod żaglami, Miejski Program Szkolenia Żeglarskiego powstał nie tylko po to, by budować kadrę przyszłych sopockich żeglarzy, ale głównie po to, by rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowanie morzem, pokazać jak aktywnie spędzać czas, wyrabiać hart ducha oraz uczyć współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...