Sopot Jazz Festival

Cleveland Watkiss
Cleveland Watkiss. Fot. materiały prasowe Sopot Jazz Festival

Rozpoczął się Sopot Jazz Festival 2017. Miłośników gatunku zapraszamy na koncerty festiwalowe do Grand Hotelu. Pierwszy już dzisiaj o godzinie 19.00. Festiwal potrwa do soboty. Będzie to druga edycja wydarzenia pod kierownictwem artystycznym legendarnego, amerykańskiego saksofonisty jazzowego, Grega Osby.

– Moim głównym celem jest pokazanie jak jazz ewoluuje na świecie. Choć narodził się on w Ameryce, dziś jest muzyką globalną, platformą otwartą na wpływy wielu różnych kultur, sposobów muzycznego myślenia” – mówi Greg Osby. – Program Sopot Jazz Festival jest wynikiem moich wieloletnich doświadczeń, otwiera publiczność na nowe zjawiska muzyczne i nowych, kreatywnych muzyków – dodaje. 

Pierwszy koncert dzisiaj, 5 października. Alice Ricciardi z Włoch i Viktorija Pilatovic z Litwy na scenie spotkają się po raz pierwszy. Do udziału w tym muzycznym projekcie zaproszono również włoskiego pianistę Pietro Lussu, amerykańskiego kontrabasistę Josha Ginsburga oraz legendarnego polskiego perkusistę Czesława Bartkowskiego. Bohaterem drugiego dzisiejszego koncertu będzie pochodzący z Turcji Timucin Sahin, błyskotliwy gitarzysta i kompozytor, który w Sopocie wystąpi z wiodącą polską sekcją rytmiczną – kontrabasistą Michałem Barańskim oraz perkusistą Łukaszem Żytą.

6 października koncerty festiwalowe rozpocznie występ młodego zespołu pochodzącego z Trójmiasta, Algorhythm. Następnie na scenie pojawią się dwaj saksofoniści tenorowi, Adam Larson i Troy Roberts, którzy wystąpią z triem polskiej pianistki, Kasi Pietrzko. Piątkowy wieczór zakończy koncert brytyjskiego zespołu, jednego z najwybitniejszych obecnie wokalistów jazzowych, Clevelanda Watkissa.

Ostatniego dnia festiwalu, 7 października, usłyszymy dwa projekty, w które zaangażowana jest polska perkusistka, od lat mieszkająca w Nowym Jorku, Dorota Piotrowska. Podczas pierwszego koncertu, obok Piotrowskiej, wystąpi utalentowany polski pianista Kuba Płużek i aktywna na międzynarodowej scenie jazzowej kontrabasistka, Daria Chernakova z Moskwy. Z triem gościnnie zagra wybitna flecistka z Izraela, Tali Rubinstein. Dorota Piotrowska tego wieczora wystąpi również w towarzystwie amerykańskiego saksofonisty sopranowego Sama Newsom’a. Festiwal zakończy występ wielokulturowego projektu The Blue Road pod kierownictwem artystycznym Juana Garcia-Hererosa, znanego jako Snow Owl.

Większość projektów muzycznych prezentowanych podczas tegorocznej edycji Sopot Jazz powstało na zamówienie festiwalu.

Po wieczornych koncertach w Sofitel Grand Sopot Hotel organizatorzy zapraszają na jam sessions, w czwartek i sobotę do Teatru BOTO, a w piątek do klubu Atelier.W ramach Sopot Jazz Festival odbywają się również mistrzowskie warsztaty jazzowe, z wirtuozem gitary, Timucinem Sahinem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także z saksofonistą Troyem Robertsem w Teatrze BOTO.

Sopot Jazz Festival

  • 5-7 października 2017
  • Sofitel Grand Sopot Hotel
  • Teatr BOTO
  • Klub Atelier

Szczegółowe informacje i bilety na stronie Sopot Jazz Festival

Snow Owl wystąpi ostatniego dnia festiwalu, 7 października. Fot. materiały prasowe Sopot Jazz Festival

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...