Światowy Dzień Turystyki – STS z nagrodą z okazji 20-lecia działalności

Medal dla Stowarzyszenia Turystycznego Sopot
Fot. UMS

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki 29 września 2017 r., wręczone zostały nagrody za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Wśród nagrodzonych znalazło się także Stowarzyszenie Turystyczne Sopot, które uhonorowano medalem z okazji 20-lecia pracy na rzecz rozwoju turystyki w mieście.

W tym roku spotkaniu przyświecało hasło: „Zrównoważona turystyka – narzędziem rozwoju".

 – Zrównoważona turystyka ma na celu zmniejszenie negatywnych skutków jej oddziaływania na środowisko naturalne i kulturowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o dalszy rozwój branży turystycznej przy jednoczesnej ochronie przyrody – wyjaśnia Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Dzięki takim właśnie zrównoważonym działaniom możemy wspierać rozwój naszego regionu i zapraszać do niego turystów przez cały rok.

Stowarzyszenie Turystyczne Sopot działa od 1997 r. Od początku istnienia jego głównym celem, zawartym w statucie, była promocja Sopotu i integracja branży turystycznej. W momencie kształtowania się trójstopniowego systemu promocji turystycznej, STS faktycznie wykonywał już te działania, za które odpowiedzialne miały być dopiero tworzone w całym kraju Lokalne Organizacje Turystyczne. Zmiana na LOT – STS była więc tylko formalnością.

Obecnej STS prowadzi dwa punkty Informacji Turystycznej oraz Kawiarenkę Turystyczną wraz z Pijalnią Wód Solankowych. Wśród najważniejszych zadań podejmowanych przez STS wymienić należy integrację branży turystycznej, kreowanie produktu turystycznego wokół atrakcji turystycznych, promocję na rynkach zagranicznych, organizację wydarzeń promocyjnych czy wydawanie materiałów promocyjnych.

Członkostwo w STS, dzięki współpracy branży i samorządu, pozwala na efektywne wykorzystanie środków promocyjnych i uzyskanie lepszych wyników promocyjnych.

Podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył także nagrody za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Zostały one przyznane w następujących kategoriach:

  • Wydarzenie roku,
  • Innowacja w turystyce,
  • Oferta kreatywna,
  • Osobowość roku,
  • Inwestycja w turystyce,
  • Nagroda główna  „Gryf Pomorski".

Przyznane zostały także nagrody Prezesa Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w kategoriach:

  • Kulinarne odkrycie roku,
  • Miejsce z klimatem,
  • Turystyka w mediach.

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został w 1979 r. decyzją wyspecjalizowanej organizacji ONZ – Światowej Organizacja Turystyki (United Nations World Tourism Organization, UNWTO). Obchodzony jest na całym świecie corocznie 27 września.

Inicjatywa ma na celu pokazanie, jaką rolę pełni turystyka w społeczności międzynarodowej oraz jaki ma wpływ na wartości społeczne, kulturowe, polityczne czy ekonomiczne na całym świecie. To również okazja do podsumowania roku działań w turystyce, wymiany doświadczeń i poglądów.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...