Rowerowy spacer badawczy po Sopocie

Rowerzyści i pieszy na drodze w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Zakończyły się właśnie rozmowy z mieszkańcami miasta o nowej koncepcji mobilności w Sopocie. Spotkania odbywały się w punktach konsultacyjnych towarzyszących stanowiskom głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Wielu mieszkańców dostrzega niedobór miejsc do parkowania. Inni twierdzą, że tych miejsc do parkowania jest bardzo dużo. Czy kupno kolejnego samochodu rodzi prawo do dodatkowego miejsca do parkowania w pobliżu domu? Dlaczego rowerzyści poruszający się po Sopocie często unikają jezdni, a przejeżdżając ją w poprzek nie schodzą z roweru, by go przykładnie przeprowadzić na jej drugą stronę? Chodnik podobno służy do chodzenia, tymczasem na wielu z nich parkują samochody. Jak poradzić sobie z długimi kolejkami samochodów czekających na zmianę świateł na głównej arterii miasta? To tylko niektóre z wyzwań i dylematów do rozważenia.

Zespół pracujący nad znalezieniem rozwiązań bierze pod uwagę specyfikę Sopotu, ale i doświadczenia wielu innych miast, których mieszkańcy mają często za sobą okres fascynacji posiadaniem własnego samochodu. Teraz jest czas na dzielenie pomysłami na rozwiązanie problemów, które na pewno się pojawią. Chodzi o znalezienie akceptowanych sposobów na budowanie przyjaznego miasta.

Jak można przedstawić swoje zdanie? Do 20 października można wypełnić ankietę internetową na stronie Sopot – mobilność. W październiku zapraszamy na trzy odsłony kawiarek obywatelskich, czyli wspólnych obrad przy stolikach tematycznych związanych z miejską mobilnością:

  • 10 października, godz. 17.00-19.00, Koc i książka, ul . Kazimierza Wielkiego 14,
  • 16 października, godz. 17.00-19.00, Broadway, ul . Kolberga 9,
  • 24 października, godz. 18.00-20.00, Dworek Sierakowskich, ul . Józefa Czyżewskiego 12.

Organizujemy też dwa spacery badawcze, oba rozpoczną się o godz. 17.00 pod Urzędem Miasta, ul. Tadeusza Kościuszki 25/27 – 9 października spacer rowerowy, 26 października spacer pieszy. Wszystkich chętnych zapraszamy także do udziału w badaniach fokusowych (17 i 24 października) – prosimy o zgłoszenia do 12 października na adres sopot@socjoteka.pl.

Czy wiesz że…

  • Liczba samochodów zarejestrowanych w Sopocie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest dużo wyższa niż w Gdyni i w Gdańsku
  • Systematyczne chodzenie zmniejsza ryzyko chorób naczyniowo-sercowych o prawie 1/3
  • 3 godziny jazdy rowerem tygodniowo zmniejsza ryzyko zawału o połowę!
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...