Festiwal Józefa Czapskiego

Obraz Józefa Czapskiego
„Widok sopockiej plaży” namalowany przez Józefa Czapskiego w 1937 r. to obraz olejny o wymiarach: 37,5 x 45,5 cm kupiony przez Muzeum Sopotu 15 grudnia 2009 r. na aukcji zorganizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny M. Ahrends i wspólnicy s. j. Fot. materiały prasowe

Pokazy filmowe i wykłady poświęcone postaci i twórczości wybitnego polskiego artysty i myśliciela. W Muzeum Sopotu, w piątek 13 października, rozpocznie się Festiwal Józefa Czapskiego. Artystyczne spotkania potrwają do 20 października.

Józef Czapski (ur. 3 kwietnia 1896 r. w Pradze, zm. 12 stycznia 1993 r. w Maisons – Laffitte) malarz, pisarz, eseista, krytyk. Więzień obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Swoje przeżycia opisał w głośnych książkach „Wspomnienia starobielskie” i „Na nieludzkiej ziemi”. Żołnierz armii generała Władysława Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy aż do Bagdadu. Jako delegat rządu RP na emigracji wziął udział w pracach międzynarodowej komisji powołanej do zbadania zbrodni katyńskiej. Po wojnie pozostał poza granicami kraju. Wraz z Jerzym Giedroyciem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim współtworzył Instytut Literacki w Paryżu, z którym pozostał związany do końca życia. Jeden z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku.

Józef Czapski bywał w Sopocie przed II wojną światową. W jego dorobku artystycznym znajdujemy na pewno dwa obrazy związane z tym miejscem. Pierwszy to „Widok sopockiej plaży”, powstały w 1937 r., będący własnością Muzeum Sopotu. Drugie płótno, przedstawiające Operę Leśną, zostało tuż przed wybuchem II wojny światowej zdeponowane przez Jana Tarnowskiego, przyjaciela Czapskiego – w Muzeum Narodowym w Warszawie. To zaważyło na dalszych losach obrazu, który dzięki temu przetrwał wojenną zawieruchę. Właścicielami praw do obrazu są spadkobiercy Jana Tarnowskiego.

Program Festiwalu Józefa Czapskiego:

  • 13 października, godz. 18.00 – wernisaż obrazu „Widok sopockiej plaży”, 1937, ze zbiorów Muzeum Sopotu
  • 17 października, godz. 18.00 – „Kolor i synteza w malarstwie Józefa Czapskiego”, wykład Wiolety Kmiecik
  • 18 października, godz. 18.00 – pokazy filmów: „Józef Czapski – świadek wieku”, reż. Andrzej Wolski, 2015 r. oraz „Józef Czapski – świadek historii”, reż. Ewa Cendracka, 1989 r.
  • 19 października, godz. 18.00 – „Józef Czapski - artysta i myśliciel”, wykład prof. Kazimierza Nowosielskiego
  • 20 października, godz. 18.00 – pokazy filmów: „Józef Czapski – świadek wieku”, reż. Andrzej Wolski, 2015 r. oraz „Józef Czapski – świadek historii”, reż. Ewa Cendracka, 1989 r.

Na Festiwal Józefa Czapskiego zapraszają Muzeum Sopotu i Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...