Park Północny czeka kolejna metamorfoza

Wizualizacja zagospodarowania terenu Parku Północnego
Wizualizacja zagospodarowania terenu Parku Północnego. Fot. materiały prasowe

Odkrycie Potoku Grodowego, nowe ścieżki spacerowe, przestrzeń do ekspozycji sztuki, pole do gry w boule, estetyczna mała architektura, wymiana oświetlenia i przebudowa systemu odprowadzania wód opadowych – to tylko niektóre zmiany, jakie do czerwca 2019 r. przejdzie Park Północny w Sopocie.

 

W sąsiedztwie Paku Północnego, przy ul. Goyki 1-3 zlokalizowany jest zabytkowy zespół willowo-parkowy. Miasto zdecydowało o adaptacji tego zespołu na nowoczesną bibliotekę dla dzieci oraz Artinkubator, czyli przestrzeń dla młodych sopockich artystów. Planowana rewitalizacja Parku Północnego realizowana będzie w ścisłym związku z tym projektem.

Parkowa przestrzeń dla sztuki i rekreacji

Ścieżki zyskają nowa nawierzchnię oraz uporządkowany układ. W rejonie Teatru na Plaży i klubu Sfinks powstaną nowe, atrakcyjne przestrzenie publiczne otoczone zielenią, umożliwiające m.in. organizację wydarzeń i wystaw w ramach Artinkubatora, a na co dzień służące jako miejsca rekreacji. Nowością będzie specjalne pole do gry w boule, czy nowe szerokie wejście do parku na osi ul. Goyki. Wymienione zostaną elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Projektowany też jest nowy układ oświetlenia parkowego wraz z wymianą latarni parkowych. Parkowa zieleń zyska nowe rośliny ozdobne, które bardzo uatrakcyjnią aleje spacerowe.

Teren Parku Północnego i jego otoczenie to obszary bardzo cenne przyrodniczo. Dlatego miasto zdecydowało, aby w ramach większego projektu związanego z przebudową układu drogowego i miejskiego systemu odprowadzania wód opadowych, przebudować koryto Potoku Grodowego oraz dojście do użytku ekologicznego Wąwozy Grodowe.

Potok wśród zieleni

Potok Grodowy zostanie przebudowany na odcinku od torów kolejowych do plaży i co najciekawsze – na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Mamuszki potok zostanie odkryty. Płynący w otoczeniu specjalnie zaprojektowanej zieleni potok, z ciekawymi elementami małej architektury wokół, będzie nowym atrakcyjnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców i gości. Sopot wzbogaci się także o inny teren zielony – uporządkowany zostanie bowiem cenny przyrodniczo obszar wokół Wąwozów Grodowych. Będzie także bardziej dostępny dzięki wykonaniu nowego dojścia.   

Pozostałe prace w ramach tego dużego projektu polegać będą na przebudowie infrastruktury naziemnej i podziemnej, oświetlenia oraz modernizacji nawierzchni ulic: Haffnera, Wosia Budzysza i Powstańców Warszawy.

Oba projekty (rewitalizacja Parku Północnego oraz modernizacja ulic wraz przebudową koryta Potoku Grodowego) uzyskały dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace powinny zakończyć się do czerwca 2019 roku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...