Od sarkazmu do liryzmu – artyści z Grodzieńszczyzny w PGS

Dziewczyna na obrazie Andrzeja Filipowicza
Andrzej Filipowicz, „Obszary snów”, 81x65 cm, olej na płótnie. Fot. materiały prasowe PGS

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na charytatywną wystawę prac artystów polonijnych z Grodzieńszczyzny. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej „Zmieniając rzeczywistość” odbędzie się 25 października, o godz. 18.00.

Prezentowane prace koncentrują uwagę na różnych poziomach ludzkiego bytu – od zmysłowo-cielesnego, wywołującego przewidywalne reakcje widza, do emocjonalnie-nieświadomego, nakierowanego na asocjacyjną symboliczną indywidualną percepcję.

Rusłan Chilimonczik specjalizuje się w fotografii reklamowej, modelarskiej i portretowej. Twórczość Stanisława Kuźmara charakteryzuje impresjonistyczne postrzeganie świata. Wacław Sporski od 1983 r. prowadzi działalność wystawową – świat jego obrazów jest urozmaicony i złożony, ale zawsze jest wyraźnie kolorowy. Jego syn – Alex Sporski, poszukując własnej drogi, zwraca się w kierunku podstawowych wartości.

Dmitrij Bułdakow jest wybitnym przedstawicielem artystycznego kierunku ekspresjonizm, pop-art i neo-pop. W kręgu zainteresowań znajduje się – wizualizacja twarzy ludzi, zarówno wymyślonych, jak i realnie istniejących, naturę obnażoną, obiekty kultury popularnej. Igor Pieszechonow od 1988 r. działa jako fotograf zawodowy, jest autorem słynnych albumów widokowych.

Andrzej Filipowicz zaangażowany w malarstwo sztalugowe, łącząc różne materiały i konwencje. Artysta nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Ma również ciekawe osiągnięcia w dziedzinie fotografii i grafice. Twórczość Piotra Januszkiewicza jest bardzo zróżnicowana – od witraży i mozaik poprzez grafikę do malarstwa. Giennadij Picko od 1991 r. zajmuje się malarstwem, w kręgu jego zainteresowań – liryczne odzwierciedlenie ludzkiego światu – od pejzażu, martwej natury do tematu wiecznego – stosunki pomiędzy mężczyzną a kobietą.

Wystawa ma jeszcze jeden ważny, charytatywny kierunek – pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na Hospicjum Dziecka w Grodnie.

 

„Zmieniając rzeczywistość”

  • Państwowa Galeria Sztuki
  • Sopot, pl. Zdrojowy 2
  • wernisaż: 25 października 2017 r., godz.18.00
  • ekspozycja czynna do 10 grudnia 2017 r., od wtorku do niedzieli, w godz. 11.00-19.00            
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...