Warto zostać rodziną zastępczą!

Rysunek dwójki dzieci trzymających się za ręce
Fot. materiały prasowe

„Spróbuj, może Ty też jesteś komuś potrzebny” – zachęcają pani Beata i pan Paweł, którzy od 11 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej dla dwójki sopockich dzieci. Jak podkreślają rodzice zastępczy, dzieci nie tylko od nich otrzymują, ale dają też radość i uczą cieszyć się z małych rzeczy, uczą cierpliwości i pokory.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie od 2003 r. organizuje kampanię społeczną „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”. Poszukuje osób, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą dla dzieci, którymi rodzice biologiczni z różnych powodów nie mogą lub nie potrafią się zaopiekować.

– Zachęcamy osoby, którym nie jest obojętny los dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dziecko, które z różnych przyczyn nie może mieszkać z własnymi rodzicami – mówi Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS-u. Poszukujemy osób, które mają stabilną sytuację życiową, zawodową i mieszkaniową. Opieka nad dziećmi, które przychodzą z bagażem doświadczeń, wymaga otwartego serca i zaangażowania, ale przynosi satysfakcję i ogromną radość.

Rodziny zastępcze oraz dzieci objęte są wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach oraz grupach wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Rodziny zawodowe otrzymują dodatkowo wynagrodzenie.

– Nasze życie wywróciło się do góry nogami, ale jesteśmy z niego zadowoleni i nie wyobrażamy sobie innego  – zapewniają rodzice zastępczy. Jeśli macie w sobie dużo ciepła i miłości – podzielcie się swoim domem i czasem z dziećmi, które tego potrzebują. Podarujcie dziecku serce – zostańcie rodziną zastępczą – zachęca pani Beata.

 

Osoby, które są zainteresowane stworzeniem domu dla sopockich dzieci w formie rodziny zastępczej, prosimy o kontakt z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555 10 22, al. Niepodległości 759 a, dpz@mopssopot.pl
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...