„Od Bałtyku do Tatr i nazad” – międzyszkolne wymiany młodzieży

Na zdjęciu: Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego, Małgorzata Gładysiewicz, dyrektor SP nr 9 w Sopocie, Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Bożena Bobak, dyrektor SP nr 1 w Zakopanem
Na zdjęciu: Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego, Małgorzata Gładysiewicz, dyrektor SP nr 9 w Sopocie, Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Bożena Bobak, dyrektor SP nr 1 w Zakopanem. Fot. materiały UMS

Międzyszkolne wymiany młodzieży z Sopotu i Zakopanego, będące częścią kontaktów partnerskich obu miast, sięgają 1993 r. Porozumienie o dalszej współpracy dotyczące kontaktów dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem i sopockiej Szkoły Podstawowej nr 9 podpisali w Zakopanem włodarze miast oraz dyrektorki obu szkół.

Od początku partnerskich kontaktów oba miasta koncentrowały się na wymianie doświadczeń pomiędzy samorządami, promocji turystycznej i kulturalnej miast oraz realizowały wizyty studyjne różnego typu. Ważnym elementem współpracy są również wymiany międzyszkolne.

Pozwalają one dzieciom na poznanie walorów turystycznych partnerskich miast, spędzenie czasu w aktywny sposób oraz sprzyjają nawiązaniu nowych znajomości. Jest to również doskonały pomysł na edukację poza murami szkoły. Co roku z takiej formy wypoczynku i nauki korzysta ok. 100 dzieci z Sopotu i tyle samo gości przyjeżdża do nas z Podhala.

Wśród szkół podstawowych współpraca realizowana jest przez SP nr 9 w Sopocie oraz SP nr 1 w Zakopanem pod hasłem „Od Bałtyku do Tatr i nazad” oraz przez SP nr 1 w Sopocie i SP nr 3 w Zakopanem. Od lat wymiany młodzieżowe organizowane są w I Liceum Ogólnokształcącym z Zakopanego i I Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie. Współpraca odbywa się w ramach projektu „Od Tatr do Bałtyku”. W najbliższym czasie planowana jest też wymiana nauczycieli oraz uczniów między sopocką SP nr 7 i SP nr 9 w Zakopanem.

W programach – poza zwiedzaniem sopockich atrakcji, takich jak molo, Grodzisko, Muzeum Sopotu czy Opera Leśna, uczniowie mają możliwość zobaczenia Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskiego, ZOO czy Fokarium na Helu. Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców gór jest pobyt na plaży oraz zajęcia żeglarskie.

Natomiast młodzi sopocianie podczas pobytu w Zakopanem poznają kulturę podhalańską. W programie są wycieczki nad Morskie Oko, na Gubałówkę, do Doliny Kościeliskiej, Kuźnic, na Halę Kondratową czy zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego. Uczniowie wyruszają również na górskie szlaki, spotykają się z ratownikami GOPR-u, słuchają wykładów przewodników górskich. Organizowane są również spotkania w szkołach oraz wspólne zajęcia integrujące młodzież.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...