Rowerem Metropolitalnym po Sopocie

Rowery zaparkowane pod budynkiem
W 2018 r. do Sopotu powróci ogólnodostępny rower. Fot. Fotobank.PL/UMS

Wygodne i dostępne dla wszystkich rowery już niebawem pojawią się w Sopocie. Miasto włączyło się w budowę systemu roweru metropolitalnego. Pierwsze jednoślady, których w kurorcie ma być docelowo 164, pojawią się już w przyszłym roku.

Umowę o dofinansowaniu projektu „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S” podpisano 14 listopada. W projekt zaangażowanych jest 14 gmin, największe z nich to Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Rumia i Pruszcz Gdański. Sopot jest trzecim, największym udziałowcem projektu. W mieście będą dostępne 164 rowery, prawdopodobnie także elektryczne i rodzinne. Wypożyczanie będzie możliwe dzięki aplikacji na smartfony.

Projekt zakłada budowę systemu opartego o flotę rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. W 14 gminach należących do Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot znajdzie się blisko 3900 rowerów. Będą to jednoślady 4 generacji wyposażone w system GPS i elektrozamek.

Rower metropolitalny będzie uzupełnieniem lub atrakcyjną alternatywą komunikacji publicznej. Umożliwi szybsze i bardziej komfortowe połączenia między środkami transportu zbiorowego, jak pociągi, autobusy czy tramwaje. Funkcjonowanie systemu wpłynie na poprawę jakości powietrza (redukcja gazów cieplarnianych) i zmniejszenie korków. Zbliży też mieszkańców do miast i stanie się promocją aktywnego, zdrowego stylu życia.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją przetargową. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu. Pierwsze jednoślady pojawią się na ulicach już w 2018 r. Całość projektu będzie zrealizowana do 2019 r. Łączna wartość to 22 mln zł, z czego ponad 17 mln zł wniesie do projektu województwo pomorskie.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...