Park Północny – zielona rewolucja i nowe przestrzenie

Wizualizacja pola do gry w boule w Parku Północnym
Pole do gry w boule. Wizualizacja: EMKA Architektura

Nowa zieleń i ścieżki spacerowe, odkrycie Potoku Grodowego, przestrzeń do ekspozycji sztuki, pole do gry w boule, estetyczna mała architektura, wymiana oświetlenia i przebudowa systemu odprowadzania wód opadowych – to tylko niektóre zmiany, jakie do czerwca 2019 r. przejdzie Park Północny w Sopocie.

Do końca listopada, na adres e-mail: zielen@sopot.pl można jeszcze zgłaszać uwagi do projektu zmian w Parku Północnym.

 

W sąsiedztwie parku, przy ul. Goyki 1-3 znajduje się zabytkowy zespół willowo-parkowy. Miasto zdecydowało o adaptacji tego zespołu na nowoczesną bibliotekę dla dzieci oraz Artinkubator, czyli przestrzeń dla młodych sopockich artystów. Planowana rewitalizacja Parku Północnego realizowana będzie w ścisłym związku z tym projektem.

Parkowa przestrzeń dla sztuki i rekreacji

Ścieżki zyskają nową nawierzchnię oraz uporządkowany układ. W rejonie Teatru na Plaży i klubu Sfinks powstaną nowe, atrakcyjne przestrzenie publiczne otoczone zielenią, umożliwiające m.in.: organizację wydarzeń i wystaw w ramach Artinkubatora, a na co dzień służące jako miejsca rekreacji. Nowością będzie specjalne pole do gry w boule, czy nowe szerokie wejście do parku na osi ul. Goyki. Wymienione zostaną elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Projektowany też jest nowy układ oświetlenia parkowego.

Teren Parku Północnego i jego otoczenie to obszary bardzo cenne przyrodniczo. Dlatego miasto zdecydowało, aby w ramach większego projektu związanego z przebudową układu drogowego i miejskiego systemu odprowadzania wód opadowych, przebudować koryto Potoku Grodowego oraz dojście do użytku ekologicznego Wąwozy Grodowe.

Odkrycie Potoku Grodowego

Potok Grodowy zostanie przebudowany na odcinku od torów kolejowych do plaży i co najciekawsze – na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Mamuszki potok będzie odkryty. Płynący w otoczeniu specjalnie zaprojektowanej zieleni potok, z ciekawymi elementami małej architektury wokół, będzie nowym atrakcyjnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców i gości. Sopot wzbogaci się także o inny teren zielony – uporządkowany zostanie cenny przyrodniczo obszar wokół Wąwozów Grodowych. Będzie także bardziej dostępny dzięki wykonaniu nowego dojścia.   

Pozostałe prace w ramach tego dużego projektu polegać będą na przebudowie infrastruktury naziemnej i podziemnej, oświetlenia oraz modernizacji nawierzchni ulic: Haffnera, Wosia Budzysza i Powstańców Warszawy.

Zieleń po nowemu

W Parku Północnym pojawią się nowe rośliny ozdobne, które bardzo uatrakcyjnią aleje spacerowe. Projekt zakłada nowe nasadzenia w czterech głównych punktach. Realizowane one będą w kilku etapach. Jako pierwsze nowy wygląd uzyskają wejście od ul. Goyki oraz wyniesienie z Czółnami Czasu przy al. Mamuszki. Następnie park zyska dodatkowe rabaty przy powstającym placu wypoczynkowym oraz odnowione zostanie wejście główne przy pomniku Jerzego Haffnera.

Wejście do parku podkreślą rabaty z zimozieloną laurowiśnią na tle ciemnozielonych cisów. Całości dopełnią kwitnące wiosną lilaki Meyera i królowe jesieni – hortensje. Pojawią się nowe drzewa – wiśnie w odmianach czerwonolistnej i japońskiej, obsypujące się na wiosnę różowymi, drobnymi kwiatami.

Idąc w kierunku al. Mamuszki zobaczymy rozpościerające się duże nieregularne rabaty podsadzone fioletowym bodziszkiem, kwitnącym od maja aż do późnej jesieni. A także zgrupowania krzewów: różaneczników oraz rzadziej spotykanych odmian hortensji. Nad całą kompozycją górować będą strzeliste formy cisów.

Nowy blask zyska rabata z Czółnami Czasu. Zostanie obsadzona dużą ilością roślin: formowanymi krzewami, kwitnącymi bylinami i trawami ozdobnymi. Pojawią się też tam dodatkowe ławki.

Wejście od strony ul. Goyki przejdzie największą metamorfozę. Nowy układ ścieżek zostanie podkreślony cieniolubnymi bylinami i krzewami. Pojawią się kwitnące wczesną wiosną azalie, krzewiaste cisy i delikatne tawułki japońskie. Zaprojektowane zostały również duże połacie liliowców oraz rabaty z przywarką.

Park zyska również nowe drzewa niespotykanych odmian: Tulipanowca amerykańskiego, Grujecznika japońskiego, Ambrowca amerykańskiego.

– Kompozycja rabat i dobór roślin będą w pełni wpisywały się w krajobrazowy charakter parku – mówi Paulina Sternik, architekt krajobrazu, projektantka zieleni w Parku Północnym. – Rabaty zostaną obsadzone elegancką roślinnością o różnym pokroju, barwie liści i kwiatów oraz terminie kwitnienia, by cieszyć użytkowników przez cały rok.

Oba projekty (rewitalizacja Parku Północnego oraz modernizacja ulic wraz przebudową koryta Potoku Grodowego) uzyskały dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace powinny zakończyć się do czerwca 2019 roku.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...