Mistrzowie Europy i Świata, czyli sopoccy żeglarze kończą sezon z sukcesami

Paweł Tarnowski reprezentujący Klub Żeglarski SKŻ ERGO Hestia Sopot
Paweł Tarnowski reprezentujący Klub Żeglarski SKŻ ERGO Hestia Sopot zwyciężył w regatach o Puchar Księżniczki Zofii w klasie RS:X, które odbyły się wiosną tego roku na Majorce. Fot. Jesus Renedo/materiały organizatorów

Ponad 70 razy w tym sezonie stawali na podium żeglarze z sopockiego klubu UKS Navigo. Dobre wyniki sportowe uzyskali zawodnicy wszystkich klas, od najmłodszych na Optimistach, po tych startujących w Mistrzostwach Świata Katamaranów. Nie gorzej spisali się windsurferzy z SKŻ ERGO Hestia Sopot. Oba kluby uczestniczą w miejskim programie „Sopot pod żaglami”, którego celem jest morskie wychowanie sopockiej młodzieży.

Żeglarze spod znaku Navigo reprezentowali klub we wszystkich ważniejszych imprezach sezonu. Do największych tegorocznych sukcesów zaliczyć można z pewnością Mistrzostwa Świata A-class zorganizowane w Sopocie. Impreza tej rangi odbyła się tu po raz pierwszy. Sopocianie – gospodarze regat – licznie obstawili podium i pierwszą dziesiątkę. Na „pudle” stanęli Tymek Bendyk (wicemistrz świata) i Kuba Surowiec (III miejsce). Na miejscu szóstym regaty ukończył Jacek Noetzel, na siódmym Maciej Żarnowski. Żeglarze sopoccy nie mieli sobie równych także w Mistrzostwach Polski Katamaranów. Wśród startujących w klasie-A pierwsze trzy miejsca należały do sopocian. Z dużymi sukcesami zakończyły się także starty w wiosennych ME we Włoszech (I m-ce Kuba Surowiec) i Mistrzostwach Niemiec i Austrii (Kuba Surowiec I m-ce, Tymek Bendyk II m-ce).

Największą imprezą zorganizowaną tym roku przez klub SKŻ ERGO Hestia były czerwcowe Mistrzostwa Europy Formula Windsurfing. Z trzecim wynikiem regaty zakończył Paweł Tarnowski. Puchar Europy RS:X na Majorce (I m-ce), Puchar Świata w Gamagori w Japonii (złoty medal) czy Tydzień Olimpijski w duńskim Aarhus (II m-ce), to tylko niektóre ze sportowych imprez, na których w tym sezonie reprezentował Sopot Paweł Tarnowski. Dobrą formą mogła pochwalić się także Maja Dziarnowska, mistrzyni Polski w żeglarskim sprincie, piąta na Mistrzostwach Europy RS:X w Marsylii, trzecia w Sur Mer we Francji na mistrzostwach świata w slalomie. Dobrze rokują także deskarze młodzicy i juniorzy startujący w klasie Techno 293, którzy w październiku rywalizowali w Mistrzostwach Świata w Salou w Hiszpanii.

Utalentowani sopoccy żeglarze to kolejne pokolenie, które depcze po piętach swoim poprzednikom, z nadzieją na sukcesy, jakie odnosili olimpijczycy Piotr Olewiński, Anna Gałecka czy Przemysław Miarczyński. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, świetna infrastruktura i sopocki program szkolenia młodzieży – to wszystko kształtuje umiejętności i miłość do morza wśród sopockich dzieci i młodzieży. W tym roku „Sopot pod żaglami” – miejski program szkolenia żeglarskiego, realizowany jest już po raz dziesiąty, a uczestniczy w nim niemal 200 dzieci. Całoroczna edukacja żeglarska obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne na katamaranach, Optimistach i deskach windsurfingowych.

W 2014 r., również z przeznaczeniem na szkolenia, miasto kupiło dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji. S/Y Alf odbywa po kilkaset rejsów rocznie, zawijając przy tym do wielu bałtyckich portów. Efekty tych działań już widać. I  nie chodzi tylko o wyniki sportowe. Ważne jest, że udaje się zaszczepić młodym ludziom pasję i przywiązanie do morza. Pokazać, jak ciekawie i aktywnie można spędzać wolny czas, a przy okazji hartować ciało i ducha, uczyć współpracy i odpowiedzialności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...