Prace na plaży – kolejny etap refulacji

Ciężki sprzęt pracuje na plaży
Prace przy molo prowadzone były również na początku października. Fot. Fotobank.PL/UMS

Rozpoczął się kolejny etap refulacji sopockiej plaży na odcinku od mola do Łazienek Południowych. W ramach prac, które ruszyły 20 listopada, planuje się wydobycie około 6 tys. m sześc. piasku.

Refulacja związana jest z utrzymaniem systemu ochrony brzegu morskiego przed erozją morską w rejonie molo w Sopocie. Prace potrwają około 2-3 tygodni, o ile warunki atmosferyczne będą korzystne. Ich koszt zamknie się w kwocie 142 tys. zł brutto. Wykonawcą jest WMW Marek Pestilenz i Wojciech Pestilenz Spółka Jawna.

Przypominamy, że wydobywany piasek w pierwszym  momencie jest ciemny, ale nie jest to wynikiem żadnych zanieczyszczeń. Po pewnym czasie, w wyniku naturalnego procesu utleniania, nabiera jasnego koloru. Nagromadzony w sąsiedztwie mola piasek został zbadany przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. W opracowaniu stwierdzono, że materiał ten może być zastosowany bez zastrzeżeń do odbudowy plaży i wydm w Sopocie.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...