Rzeźby Myjaka w Państwowej Galerii Sztuki

Praca Adama Myjaka
Fot. materiały prasowe PGS

Wystawa „Adam Myjak. Rzeźba” jest uhonorowaniem dorobku twórczego artysty w 70-lecie jego urodzin. Wernisaż odbędzie się W PGS 8 grudnia, o godz. 19.30, a prace artysty oglądać można do 14 stycznia 2018 r.

Prof. Adam Myjak od początku lat 70. XX w. jest wykładowcą na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a od wielu lat także rektorem tej uczelni. Od 2010 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki, wnosząc aktywny wkład w budowanie nowoczesnego i wymagającego programu wystawienniczego, który w tym roku zaowocował zdobyciem przez PGS trzeciego miejsca w rankingu najlepszych galerii opublikowanym przez tygodnik „Polityka”.

Galeria po raz trzeci prezentuje twórczość Myjaka w Sopocie. Po raz pierwszy jego rzeźby oglądać można było w poprzedniej lokalizacji, przy ul. Powstańców Warszawy na przełomie 2000 i 2001 r. Dziesięć lat później, już po przeniesieniu do Domu Zdrojowego, w PGS zorganizowana została wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej prof. Myjaka.

Adam Myjak jest twórcą niezwykle konsekwentnym. Od początku głównym tematem jego prac jest głowa, z czasem pełna figura ludzka o niezwykle ekspresyjnym wyrazie. Jego dzieła naznaczone są dogłębną analizą psychiki ludzkiej, której najdrobniejsze drgnienia artysta potrafi oddać poprzez znakomite opracowanie materiału rzeźbiarskiego. Jego rzeźby, często wielkowymiarowe, z jednej strony patetyczne i onieśmielające widza swoją powagą, z drugiej strony natchnione finezyjnością i lekkością, otwierają drogę do niezwykle inspirującego artystycznego świata.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...