Zmiany przy Goyki – przestrzeń dla artystów oraz biblioteka

Wizualizacja Artinkubatora przy Goyki 3
Poglądowa wizualizacja Goyki 3 i Artinkubatora. Prace projektowe jeszcze trwają, więc ostateczna koncepcja może różnić się od wstępnych założeń. Wizualizacja: Grupa Projektowo-Inwestycyjna Bass

W zabytkowym zespole willowo-parkowym przy ul. Jakuba Goyki 1-3 powstanie Artinkubator, czyli przestrzeń łącząca sale wystawiennicze, pracownie udostępniane artystom, punkt widokowy i restaurację. Projektowana jest także nowoczesna biblioteka. W odrestaurowanej przestrzeni parkowej, otaczającej dwa zabytkowe budynki, będzie miejsce na plenerowe działania artystyczne, imprezy biblioteki oraz inne wydarzenia dla mieszkańców Sopotu.

Artinkubator zajmować się będzie organizacją szeroko pojętej aktywności artystycznej. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową zakończoną drewnianą galeryjką, powstaną pracownie malarskie, graficzne, krawieckie i fotograficzne, udostępniane na czas realizacji wybranych projektów artystom. Na parterze znajdą się przestrzenie ekspozycyjne, w których odwiedzający budynek zapoznają się z wystawą stałą dotyczącą Szkoły Sopockiej i historii tego niepowtarzalnego kompleksu oraz całoroczna restauracja. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, kameralną pracownię nagrań muzycznych oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca.

W dawnej wozowni z oficyną z drewnianym wystrojem, wybudowanej w 1903 r. powstanie nowoczesna biblioteka dla dzieci i rodzin. Poza tradycyjną funkcją biblioteczną i czytelniczą znajdą się tam wielofunkcyjne sale na warsztaty czy teatrzyki i animacje dla dzieci oraz pracownie warsztatowe i komputerowe dla młodych czytelników.

Zagospodarowanie cennego przyrodniczo terenu ogrodowo-parkowego wokół rezydencji obejmuje m.in. rekonstrukcję altany lipowej oraz oświetlonego bindaża lipowego, rekonstrukcję punktu widokowego na wzniesieniu w kierunku Parku Północnego, rekonstrukcję zagłębienia terenu w miejscu danego stawu parkowego oraz odtworzenie mostka parkowego.

Na całym terenie projektowany jest nowy układ alejek spacerowych, rozmieszczenie elementów małej architektury – ławek o różnych kształtach i w różnym stylu, koszy na śmieci, latarni parkowych oświetlających cały teren oraz stojaków na rowery.

Pojawi się więcej drzew i roślinności niskiej, a trawniki przejdą renowację. W otoczeniu zieleni powstanie również placyk, na którym organizowane będą plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. 

Planowana rewitalizacja znajdującego się nieopodal Parku Północnego, która odbywa się w związku z adaptacją zabytkowego terenu przy ul. Goyki, zakłada zaprojektowanie w okolicach pola mancowego atrakcyjnych przestrzeni, w których odbywać się będą wystawy plenerowe organizowane przez Artinkubator.

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo-parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Artinkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Termin realizacji prac restauracyjnych i budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu planowany jest na drugą połowę 2019 r.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zmianami przy ul. Goyki na kolejny już spacer, który odbędzie się 19 grudnia. Zbiórka przy budynku Goyki 3, start o godz. 17.00.

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...