Sopocki dworzec – przyjazna przestrzeń miasta

Parter budynku Sopot Centrum
Na parterze i I piętrze budynku Sopot Centrum znajduje się przestrzeń, której właścicielem jest PKP. Pasaż pieszy na wszystkich poziomach jest przestrzenią publiczną, której właścicielem jest Gmina Miasta Sopotu. Fot. Fotobank.PL/UMS

Nowy dworzec z powodzeniem służy mieszkańcom i turystom. Stał się miejscem lubianym, Sopoteka i lokale gastronomiczne są chętnie odwiedzane nie tylko przez sopocian. Ostatnio formalnie został zakończony cały proces inwestycyjny. Jego ostatnim etapem było przekazanie na własność spółce PKP powierzchni przeznaczonej do bezpośredniej obsługi podróżnych.

PKP otrzymało 528,22 m kw., gdzie zlokalizowane są kasy dworca oraz kilka lokali handlowych. Właścicielem pozostałych lokali handlowych i użytkowych jest inwestor dworca, który finansował i zrealizował całą inwestycję. Miasto sprzedało mu grunt o wartości 8 022 990 zł i otrzymało wartą 22 mln zł przyjazną mieszkańcom przestrzeń publiczną.

Należy podkreślić, że miasto pozostaje właścicielem całej powierzchni publicznej znajdującej się na czterech poziomach kompleksu Sopot Centrum o łącznej wielkości  ponad 11 000 m kw., w tym na poziomie placu ( -1) 4620 m kw. oraz parkingu podziemnego (-2) 4457 m kw. Inwestor wykonał także cały nowy układ komunikacyjny wokół dworca oraz zespół pięciu podziemnych zbiorników retencyjnych, które skutecznie zapobiegają zalewaniu dolnego tarasu miasta. Dzięki tym inwestycjom, w ostatnich dwóch latach w miesiącach lipiec-sierpień, w których były bardzo duże opady deszczu, nie doszło do zalania przejazdu pod torami w ciągu ulicy Podjazd.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...