Seniorzy odwiedzili sopocki Dom Pomocy Społecznej

Ulotki leżące na stole
Fot. materiały DPS

Usługi opiekuńcze były tematem spotkania w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. 16 lutego dyrekcja placówki wraz z pracownicami MOPS-u wyjaśniała sopockim seniorom zasady ubiegania się o miejsce w DPS, przyznawania usług opiekuńczych oraz odpłatności za nie. Następne spotkanie już 23 marca.

W naszym domu organizujemy czas mieszkańcom przez cały dzień – wyjaśniała podczas spotkania Agnieszka Cysewska, dyrektor DPS. – Mamy kontakt z bibliotekami miejskimi, Muzeum Sopotu i innymi instytucjami po to, by naszym mieszkańcom zapewnić atrakcje, z których korzystali, zanim przybyli do naszego domu.

W trakcie spotkania padały pytania o rodzaje i zakres usług, wysokość opłat za pobyt stały w Domu Pomocy Społecznej oraz za korzystanie z Dziennego Domu Pobytu. Rozpatrywano też zagadnienia natury emocjonalnej – kiedy podjąć decyzję o zamieszkaniu w DPS, a kiedy zostać w swoim naturalnym środowisku.

– U siebie zawsze jednak najlepiej – mówiła Barbara Kijewska, pracownik naukowy Instytutu Politologii UG. – Jest państwa środowisko, są te same drzewa, ławki, sąsiedzi, widok za oknem, własne zwierzaki. Dlatego, jeśli to możliwe, należy jak najdłużej pozostać w swoim miejscu zamieszkania.

Goście mogli zwiedzić sopocki DPS i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Obejrzeli m.in. przykładowy pokój mieszkańca placówki, pokój kąpielowy ze specjalistyczną wanną dostosowaną do osób niepełnosprawnych, pomieszczenie do fizjoterapii czy tor do nauki chodzenia.

Magdalena Kowalczys, zastępca dyrektora oraz kierownik Dziennego Domu Pobytu, przedstawiła zakres oferowanych w nim usług, tj.: ćwiczenia pamięci, spotkania edukacyjne i towarzyskie, zajęcia muzyczne czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Następne spotkanie już 23 marca, o godz. 13. 00. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane działalnością sopockiego DPS.

Dom Pomocy Społecznej, Sopot, ul. Adama Mickiewicza 49, tel. 58 551 23 18

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...