Spotkanie z autorką i bohaterami reportażu „Matka Boska z pustostanu”

Jedna z prac Magdaleny Małyjasiak
Jedna z prac Magdaleny Małyjasiak. Fot. materiały prasowe Muzeum Sopotu

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Muzeum Miasta Sopotu. 27 lutego, o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z dziennikarką radiową Anną Rębas, autorką reportażu „Matka Boska z pustostanu”. Będzie to również okazja do poznania bohaterki reportażu, pani Danuty, i sopockich bezdomnych, którzy wzięli udział w sesjach zdjęciowych do wystawy fotografii „Ludzie”. Będzie to ostatnie z wydarzeń towarzyszących wystawie. Spotkanie poprowadzi Maciej Azarewicz, pracownik socjalny sopockiego MOPS.

Wystawa fotografii Magdaleny Małyjasiak pt. „Ludzie” prezentowana była w Muzeum Sopotu do 25 lutego. Składała się 35 portretów osób bezdomnych. To część prowadzonego przez Muzeum Sopotu projektu „Sopocianie”, którego celem jest dokumentowanie zróżnicowanych losów byłych i obecnych mieszkańców miasta. W tej części projektu symbolicznie głos został oddany osobom wykluczonym z codziennego życia i świadomości większości sopocian.

Młoda fotografka Magdalena Małyjasiak przez rok w towarzystwie pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotykała się z bezdomnymi mieszkającymi w różnych częściach miasta, robiąc im czarno-białe fotografie portretowe. Autorka tak mówi o projekcie:

Prezentowany w Muzeum Sopotu reportaż, a także portrety, to próba przedstawienia ich codzienności. Podczas pracy przy tym projekcie miałam przyjemność poznać osoby, których pewnie w innych okolicznościach nie byłoby mi dane poznać. Chciałam, aby moje fotografie stały się swoistym oknem, przez które widz może zobaczyć osoby z doświadczeniem bezdomności takimi, jakie są. Mam nadzieję, że takie przedstawienie codzienności osób będących częścią społeczności Sopotu pozwoli przyjrzeć się negatywnym stereotypom dotyczącym bezdomności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...