„Topos” ma już 25 lat

Fragment okładki dwumiesięcznika literackiego Topos
Fot. materiały prasowe TPS

Numer pierwszy dwumiesięcznika literackiego otwiera rok jubileuszowy. „Topos” już ćwierć wieku pisze „o rzeczach najważniejszych”. Dwudziestopięciolecie „Toposu” zbiega się z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co podkreśla okładka najnowszego numeru.

„Topos” 1 [158] 2018 rozpoczyna tekst Wojciecha Kassa „Ekstaza i rzemiosło (o paradoksie związywania się z tradycją)”. Ciekawą propozycją są także eseje, m.in. Izabeli Rutkowskiej „Turoldo – psalmista naszych czasów”, ks. Jana Sochonia „Religia i poezja – wstępne rozpoznania”, czy Bartosza Małczyńskiego „Pasma nieśmiertelnej melodii. Krzysztof Kamil Baczyński i muzyka”.

W najnowszym „Toposie” szczególne miejsce zajmują utwory poetyckie Davida Marii Turolda w przekładzie Izabeli Anny Rutkowskiej. Na kartach numeru znalazła się także poezja Bogusława Kierca, Angelusa Silesiusa, Teresy Tomsi, Joanny Bielskiej-Krawczyk, Stefana Wadzyńskiego, Krzysztofa Bielenia, Anny Szołtysek-Grzesikiewicz czy Piotra Michałowskiego.

Z podróżnikiem Markiem Kamińskim o jego trzecim biegunie i o tym dlaczego nie powinniśmy wstydzić się Boga rozmawia Paweł Kamiński. W ramach cyklu „Między wiarą a niewiarą” można przeczytać ponadto rozmowę Joanny Bielskiej-Krawczyk z prof. Stefanem Sawickim o homo religiosus i obecności sacrum w literaturze.

W numerze także proza: kolejny „Notes” Wojciecha Kassa oraz „Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego. Recenzje publikują: Maciej Krzyżan, Aneta M. Krawczyk, Adriana Szymańska i Barbara Gruszka-Zych. W „Pożegnaniach” o Wacławie Tkaczuku (1942-2018), krytyku, poecie i dziennikarzu, autorze wielu audycji radiowych poświęconych poezji, wieloletniemu kierownikowi literackiemu Teatru Polskiego Radia, pisze Wojciech Fułek.

Na okładce: plakat Jakuba Kai z Trzebini, który zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z Okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z „Toposem” nr 1 ukazały się tomiki poezji:

  • Wojciecha Gawłowskiego „Muzeum dusz czyśćcowych”,
  • Jana Polkowskiego „Pochód duchów”.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...