5 lat Teatru na Plaży

Aktorzy na scenie podczas spektaklu „Rokcy Babloa” Teatru Alatyr
Spektakl „Rokcy Babloa” Teatru Alatyr zobaczyć będzie można 9 czerwca. Fot. materiały prasowe Teatru na Plaży

W marcu mija pięć lat od powstania sopockiego Teatru na Plaży w nowej formule programowej. Wprawdzie sam budynek teatru istnieje lat kilkanaście, to od 1 marca 2013 r. Teatr na Plaży funkcjonuje jako nowa inicjatywa kulturalna, łącząca formułę teatru impresaryjnego i sceny z autorskimi projektami teatralnymi, działalnością rezydentów teatralnych, filmowych, a także sceną muzyczną.

Na deskach sopockiego teatru można zobaczyć m.in. taneczne spektakle Sopockiego Teatru Tańca, muzyczne przedstawiania dla dzieci Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, ale również gościnne spektakle scen teatralnych całej Polski. W ostatnich pięciu latach wystąpili tu m.in. Adam Woronowicz, Jacek Poniedziałek, Maria Seweryn, Rafał Rutkowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Cieślak, Edward Linde-Lubaszenko, Lesław Żurek i wielu innych. Teatr na Plaży to również koncerty, projekcje filmowe w ramach kina studyjnego i DKF Kurort, a także spotkania autorskie, przeglądy i festiwale.

W tym roku z okazji pięciolecia działalności odbędzie się wiele wydarzeń związanych z dwoma pasmami tematycznymi. Pierwsze z nich to tematyczne weekendy teatralne. W lutym odbył się już pierwszy taki weekend przedstawiający twórczość Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego, pomysłodawców kabaretu politycznego „Pożar w Burdelu”. W marcu (9-11.03) widzowie będą mogli uczestniczyć w teatralno-koncertowym weekendzie urodzinowym, celebrującym piąte urodziny Teatru na Plaży. W programie znalazły się trzy spektakle: „Vitruvian Man. Preludium” i „Sztuka Oddychania” artystów Sopockiego Teatru Tańca oraz „Miska Specjalna” Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. Urodzinowy wieczór specjalny uświetni koncert wrocławskiego zespołu EABS, pod wodzą pianisty, wokalisty, rapera i producenta Marka Pędziwiatra. Zespół zagra jazzowo-hiphopowe aranże utworów Krzysztofa Komedy.

Pod koniec kwietnia odbędzie się weekend francuski z twórczością Yasminy Rezy, jednej z najlepszych francuskich dramatopisarek. Zaprezentowane zostaną: „Bóg Mordu” Teatru Nowego ze Słupska, w reżyserii Dominika Nowaka, z udziałem m.in. Lesława Żurka i Katarzyny Maciąg oraz „Sztuka” Teatru Śląskiego w Katowicach w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Jesienią odbędzie się natomiast weekend z twórczością wielkich poetów polskiej piosenki: Osieckiej, Młynarskiego i Przybory oraz weekend niepodległych kobiet, z gościnnym spektaklem „Piekło Kobiet” Teatru Nowego Proxima z Krakowa.

Drugie duże pasmo tematyczne „Off Poland // Off Polska” to nowy, autorski cykl tematyczny Teatru na Plaży, w którym zostaną zaprezentowane najlepsze i najciekawsze spektakle niezależne z całej Polski. W programie znajdą się najlepsze spektakle, uznanych artystów, prezentowane i nagradzane na przestrzeni ostatniego roku na najważniejszych festiwalach teatralnych, a także teatralne odkrycia. To propozycje nagradzane przez grona jurorów i publiczność wielu festiwali i przeglądów, ale także te najszerzej opisywane i komentowane przez dziennikarzy i krytyków.

– OFF w naszym założeniu to nie tylko spektakle teatrów offowych, niezależnych, ale również produkcje eksperymentalne teatrów instytucjonalnych, które można określić mianem offowych ze względu na sposób prezentacji i myślenia – mówi Michał Grubman, szef Teatru na Plaży i pomysłodawca cyklu. – „OFF POLAND // OFF POLSKA” miał być swego rodzaju TOP5 czy nawet TOP10 tego, co najlepsze wydarzyło się w polskim teatrze niezależnym na przestrzeni ostatniego roku, ale chcemy również sami odkrywać i promować nowe inicjatywy. Zapraszamy więc samych twórców do zgłaszania się z własnymi propozycjami – kontynuuje szef sopockiego teatru.

W cyklu „Off Poland // Off Polska” zaprezentowane zostaną m.in.: „Cezary idzie na wojnę” (11.05) w reż. Cezarego Tomaszewskiego z Komuny Warszawa, laureata ostatniego festiwalu Boska Komedia; „Humanicana” (17.03) poznańskiego Teatru Porywacze Ciał, który swoją premierę miał na ostatnim festiwalu Malta czy „Rokcy Babloa” (9.06), autorski spektakl Teatru Alatyr, inspirowany filmem „Rocky” oraz biografią Sylvestra Stallone’a.

Teatr na Plaży zaprasza również na wiele spektakli repertuarowych. Chociaż teatr nie posiada swojego zespołu artystycznego, to działają tu wspomniani wcześniej rezydenci: Sopocki Teatr Tańca oraz Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, a także inni twórcy, którzy stworzyli swoje spektakle na sopockiej scenie, jak Teatr Komedii Valldal („Hotel Palace”). Teatr na Plaży realizuje również koprodukcje. We współpracy z Teatrem Miniatura powstały „Chimery Afanasjewa” w reż. Tomka Kaczorowskiego, a w planach znajduje się kolejna produkcja, tym razem z Teatrem Nowym ze Słupska.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...