Niepodlegli, Niepodległe, Niepodległa 1918-2018

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Sopot będzie świętował przez cały rok. Miasto przygotowało bardzo bogaty program wystaw, wykładów i spotkań. Znalazły się w nim także wydarzenia z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Odzyskanie niepodległości i uzyskanie praw wyborczych przez Polki to bardzo ważne w naszej historii wydarzenia, które stały się faktem w 1918 r. W odrodzonej Rzeczypospolitej, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, zdecydowano, że: „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. Przywileje te potwierdziła Konstytucja Marcowa z 1921 r.

– Rocznica polskiej niepodległości i uzyskania przez Polki praw wyborczych to historyczne fakty o nadzwyczajnym znaczeniu – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, zapraszając jednocześnie na wydarzenia przygotowane z tej okazji przez sopockie instytucje kultury. – Biorąc pod uwagę, że Hiszpanki uzyskały prawa wyborcze w 1931 r., Francuzki w 1944, a Włoszki dopiero w 1945, należy z dumą przyznać, że wolna Polska stała się w 1918 r. państwem, w którym kobiety uzyskały podmiotowość i z przekonaniem mogły o sobie mówić „jesteśmy pełnoprawnymi obywatelkami wolnego kraju”.

W programie sopockich obchodów znajdą się m.in.: Piknik patriotyczny w ogrodzie Muzeum Sopotu (3 maja), spotkanie z prof. Marią Poprzęcką, wybitną polską historyczką sztuki (18 maja), Rozmowy o wolności z kobietami w gronie kobiet: „Dlaczego nie było wielkich artystek – o pozycji kobiet w sztuce” (19 października), a także „Polka wciąż walcząca – o wolności kobiet wczoraj i dziś” (9 listopada) czy Rozmowy przy szydełku na temat książki „Kuchnia w dwudziestoleciu” A. Zaprutko-Janickiej (16 marca).

 

Pełne kalendarium wydarzeń:

 

 

 

 

Zobacz również: Pomorskie Drogi do Niepodległej

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...