Józef Czerniawski. Inne Pejzaże

Fragment pracy Józefa Czerniawskiego
Fot. materiały prasowe PGS

Wernisaż prac Józefa Czerniawskiego odbędzie się 29 marca 2018 r., o godz. 19.30, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 maja.

Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw:

„Pejzaż można zobaczyć i namalować na nieskończenie wiele sposobów. Józef Czerniawski znalazł własny, niepodrabialny zapis pejzażowej rzeczywistości, balansując między odtworzeniem a stworzeniem go na nowo.

Nie są to konkretne przestrzenie, pola, drogi czy łąki. To ich idee zapisywane własnym malarskim alfabetem, który musiał stworzyć na potrzeby swoich obrazowych krajobrazów. Tak dzieje się nawet w przypadku obrazów, które przy pierwszym spotkaniu, nie ujawniają tej inspiracji. Często bowiem są subtelną grą między tym co ujawnić, zaprezentować, przedstawić, a tym co ukryć, schować, by pozostały enigmatyczne i niejako nierozpoznane. Malarz bawi się naszymi wizualnymi przyzwyczajeniami, by nie powiedzieć - lenistwem w patrzeniu. Jednak równie często i chętnie robi nam niejako prezenty, ujawniając wszelkie tropy od razu i bez żadnych gier, ukazując w pełni pochodzenie obrazowych form. Pejzaż, to bez wątpienia pierwsza największa inspiracja jego dzieł (...)”.

 

Józef Czerniawski:

„Chodzi o kontemplację. Formy najprostsze, abstrakcyjne pozwalają się zatopić w niczym niezmąconej kontemplacji. W swoich pracach koncentruję się na poszukiwaniach strukturalnych i iluzyjnych, korzystam z wolności w doborze tematyki i środków wyrazu. Staram się „namalować” w sposób wymagający od odbiorcy dostrzeżenia pod zewnętrzną tkanką materii czegoś, co jest istotne”.

 

Państwowa Galeria Sztuki
Sopot, pl. Zdrojowy 2

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...