Muzyczne wspomnienie o księdzu Janie w drugą rocznicę śmierci

Ksiądz Jan Kaczkowski
Fot. materiały Fundacji im. Ks. Jana Kaczkowskiego

„Pamiętamy o Księdzu Janie Kaczkowskim” to tytuł koncertu, na który w drugą rocznicę śmierci tego niezwykłego człowieka i duszpasterza zaprasza Fundacja im. Ks. Jana Kaczkowskiego. Koncert oraz msza święta odbędą się 28 marca, w kościele św. Jerzego w Sopocie. Wstęp jest wolny.

Wieczór uświetni występ Resiny – Karoliny Rec, niezwykle utalentowanej wiolonczelistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncert poprzedzony będzie mszą świętą w intencji Księdza Jana Kaczkowskiego o godz. 18.00.

28 marca 2018 roku mija druga rocznica śmierci ks. Jana Kaczkowskiego. Tego dnia zainaugurowana zostanie działalność fundacji jego imienia. Jej podstawowym celem będzie wypracowanie oraz wprowadzenie nowych standardów w relacjach pacjent – lekarz, zgodnych z myślą Jana Kaczkowskiego. Przede wszystkim dotyczy to idei medycyny paliatywnej, związanej z opieką i komunikacją z osobami nieuleczalnie chorymi.

Relacje pacjent – lekarz to jedno z zagadnień, któremu ksiądz Jan Kaczkowski poświęcił wiele uwagi, zarówno jako doktor nauk bioetycznych, jak i pacjent chorujący na nowotwór – mówi Anna Cina-Ciskowska, prezes Fundacji. – Szerzenie jego idei w tym czasami bardzo trudnym obszarze to forma pielęgnowania pamięci o księdzu, który wciąż pozostaje bliski wielu ludziom. Chcemy, aby spotkanie z Janem wciąż było możliwe i nadal trwało – dodaje prezes Cina-Ciskowska.

Jan Kaczkowski był polskim duchownym, doktorem nauk teologicznych i bioetykiem, dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Urodził się z niedowładem lewej strony ciała oraz dużą wadą wzroku. Chorował na nowotwór nerki, zdiagnozowano też u niego glejaka mózgu.

W 2002 roku zdobył magisterium z teologii w Gdańskim Seminarium Duchownym. 5 lat później na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał tytuł doktora, swoją prace dyplomową poświecił terminalnie chorym. W 2004 roku został jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego, pięć lat później, gdy powstało Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, został jego dyrektorem. Stworzył szkolenia z bioetyki chrześcijańskiej, zorganizował warsztaty z etyki oraz komunikacji dla studentów prawa i medycyny, prowadził wykłady z tematyki hospicyjnej. W 2016 roku został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Jan Kaczkowski za swoją działalność charytatywną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i tytułem honorowego obywatela Pucka.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...