Sopot pierwszy w Polsce w wydatkach na kulturę

Książki na sopockim molo
Fot. Jakub Pavlinec

Sopot zwyciężył w rankingu wydatków na kulturę w latach 2015-2016, przygotowanym przez Narodowe Centrum Kultury. W kategorii miast na prawach powiatu miasto Sopot zajęło I miejsce w Polsce. Wyniki ogłoszono w środę 11 kwietnia, na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Wyróżnienie komentuje Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu:

Bardzo nas cieszy to pierwsze miejsce, bo mocno na to pracowaliśmy. Dużą wagę przykładamy do współpracy z artystami i organizacjami pozarządowymi. Wspieramy ich poprzez system grantów miejskich oraz stypendiów, a także udostępniając na preferencyjnych warunkach lokale miejskie. To przynosi dobre efekty, nie tylko w postaci ciekawych wydarzeń kulturalnych, ale także tworzenia środowiska i integracji z mieszkańcami – mówi wiceprezydent Sopotu. – Jeśli chodzi o flagowe sopockie wydarzenia kulturalne to zdecydowanie stawiamy na jakość oraz współpracę z uznanymi partnerami i artystami. Dla przykładu Dyrektorem Artystycznym Sopot Jazz Festival jest znany muzyk Greg Osby, a patronem tegorocznej edycji Festiwalu Literacki Sopot, poświęconej literaturze francuskojęzycznej – Minister Kultury Francji – dodaje Joanna Cichocka-Gula. 

 

W latach, które zostały wyszczególnione w rankingu, 2015-2016, miasto Sopot organizowało wiele prestiżowych wydarzeń kulturalnych, jak Festiwal Literacki Sopot, Sopot Classic, Sopot Jazz Festival czy Sopot Non Fiction. Wydarzenia te finansowane były głównie z budżetu miasta, przy wsparciu grantów ministerialnych (Literacki Sopot, wystawy w Państwowej Galerii Sztuki czy wydawnictwo literackie TOPOS) oraz środków od sponsorów. Wcześniejsze inwestycje pozwoliły na stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla sztuki – zrewitalizowana Opera Leśna, nowa siedziba Państwowej Galerii Sztuki, mediateka na terenie dworca PKP, nowoczesny teatr czy hala ERGO ARENA. Warto podkreślić, że wiele nowych miejsc na kulturalnej mapie Sopotu, jak teatr BOTO czy klubokawiarnia Dwie Zmiany – to inicjatywy organizacji pozarządowych, wpierane przez miasto w konkursie grantowym. W budżecie Sopotu granty dla organizacji pozarządowych oraz stypendia dla artystów zajmują stałą, wysoką pozycję – jest to około 900 tys. złotych rocznie. Poza prestiżowymi wydarzeniami miasto finansuje także działania osiedlowych Domów Sąsiedzkich.

 

To nie jedyne wysokie wyróżnienie jakie otrzymał Sopot w dziedzinie kultury. W 2017 roku miasto zajęło pierwsze miejsce wśród 100 branych pod uwagę polskich miast, w rankingu „Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej”.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...