Sopot uczci rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Brama Cmentarza Żydowskiego w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim przypada 19 kwietnia. Było to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Rzeszę Niemiecką Europie. W tym roku do instytucji i organizacji, które upamiętniają to wydarzenie oraz jego uczestników, dołączy także Miasto Sopot wraz z Muzeum Sopotu. Uroczystości rozpoczną się w Sopocie w przeddzień rocznicy, w środę, 18 kwietnia. Obchody mają wymiar symboliczny, bowiem nie są znane żadne bezpośrednie związki Sopotu z powstaniem.

Sopocian, którzy chcieliby włączyć się w obchody, zapraszamy na godz. 16.00 pod bramę Cmentarza Żydowskiego przy ul. Jacka Malczewskiego. Wspólnie z władzami miasta, pracownikami Muzeum Sopotu i przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, na nekropolii odmówiona zostanie krótka modlitwa i złożone zostaną kwiaty .

Inicjatywa włączenia się w obchody rocznicowe wpisuje się zresztą w szerszy program skupiający się na przypomnieniu zapomnianej nieco karty historii kurortu, a więc dziejów miejscowej społeczności żydowskiej z XIX i XX w. W 2018 r. wypadają bowiem rocznice dwóch wydarzeń istotnych z tego punktu widzenia: 50. rocznica Marca’68 i 80. rocznica spalenia synagogi sopockiej (podczas tzw. Nocy Kryształowej, w listopadzie 1938 r.).

Z tego powodu w ramach wspomnianego projektu już przed miesiącem odbył się wykład naukowy poświęcony międzynarodowemu kontekstowi Marca’68 w Polsce, zaś na listopad zaplanowano zakończenie prezentacji wystawy czasowej poświęconej Żydom sopockim, która otwarta zostanie z początkiem września.

Organizatorami wydarzenia 18 kwietnia są Miasto Sopot, Muzeum Sopotu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...