Dwutygodniowe zawody jeździeckie na sopockim Hipodromie

Jeździec na koniu podczas Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego
Fot. Monskoo Photo

W tym roku Hipodrom zaprasza na Międzynarodowe i Krajowe WKKW w dniach 27-29 kwietnia oraz 4-6 maja. Zawody rozegrane zostaną na świeżym powietrzu, wstęp jest bezpłatny. WKKW, nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich – bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca.

Jest początek XX wieku, człowiek zaczyna romans z technologią, równocześnie zmienia się spojrzenie na strategię wojskową i sposób prowadzenia wojen, zaś koń, który do tej pory kroczył z żołnierzem krok w krok, powoli przestaje być nieodzownym towarzyszem broni. Świata jeszcze nie ogarnęła groza pierwszej wojny, jest więc czas na rozwój aktywności sportowej, która zaczyna być coraz popularniejsza wśród wyższych oficerów wojskowych. Tak rodzi się konkurencja nazywana Wszechstronnym Konkursem Konia Wierzchowego. Pierwsze zawody WKKW odbyły się w Paryżu w 1902 roku, podczas Championnat du cheval d'armes, zaś już w 1912 roku zostały rozegrane jako konkurencja olimpijska.

Na terenie sopockiego Hipodromu – którego historia również sięga początku XX wieku i treningów konnych organizowanych przez wojsko – zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywane są od kilkudziesięciu lat, od zakończenia drugiej wojny. Nową tradycją w Sopocie jest natomiast wprowadzony w zeszłym roku wiosenny WKKW Tour, czyli zawody obejmujące dwa weekendy na przełomie kwietnia i maja.

Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej (ang. cross country) oraz skokach przez przeszkody na parkurze.

Próba ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie wygrodzonym placu. Ta elegancka dyscyplina kładzie specjalny nacisk na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja. Nie bez powodu ujeżdżenie porównuje się do tańca.

Próba terenowa rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg w terenie urozmaiconym różnego rodzaju przeszkodami, także wodnymi. Jest to też najbardziej widowiskowa cześć tych zawodów, która przyciąga co roku rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.

Konkurs skoków stanowi z kolei próbę dokładności i kondycji konia. Każda zrzutka to punkty karne. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość i rodzaj przeszkód zależą od klasy zawodów.

Sopockie dwutygodniowe święto jeździectwa co roku przyciąga najlepszych zawodników z całego świata. Czy tak samo będzie w tym roku? Zapraszamy na Hipodrom, gdzie już niebawem będzie można się przekonać, kto w tym roku wystartuje w tych prestiżowych zawodach.

Dla publiczności organizatorzy przewidzieli strefę food trucków oraz stoiska z gadżetami nie tylko jeździeckimi.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...