Wymiana dech, czyli Zakopane i Sopot otwierają sezon letni

Muzycy grający na molo podczas otwarcia sezonu letniego
Fot. Fotobank.PL/UMS

Jak co roku letni sezon turystyczny w Sopocie rozpocznie się symboliczną wymianą dech z Zakopanem, które jest miastem partnerskim kurortu. W piątek, 27 kwietnia o godz. 11.00 w Marinie Żeglarskiej na molo miasta wymienią deskę snowboardową na kitesurfingową. Będzie to również symboliczne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego oraz inauguracja kolejnego sezonu miejskiego programu szkoleń żeglarskich dla dzieci i młodzieży „Sopot pod żaglami”.

Program, który powstał już ponad 10 lat temu, stworzony został nie tylko po to, by budować przyszłą kadrę sopockich żeglarzy, ale głównie po to, by rozwijać wśród młodych zainteresowanie morzem, wyrabiać hart ducha i uczyć aktywnego spędzania wolnego czasu. Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami UKS Navigo i Sopockim Klubem Żeglarskim ERGO Hestia.

W programie szkoleń wykorzystywany jest również S/Y Alf, dwumasztowy jacht kupiony przez miasto w 2014 r. Z Sopotu wywodzi się wielu olimpijczyków i złotych medalistów imprez na poziomie światowym. Sopot jest też gospodarzem wielu takich regat. W ubiegłym roku odbywały się u nas Mistrzostwa Świata Katamaranów A-klasy, w sierpniu będziemy gospodarzami Mistrzostw Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X.

Otwarciu sezonu będzie towarzyszył program artystyczny w wykonaniu dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury, które zaśpiewają piosenki związane z morzem i żeglowaniem. Na wszystkich gości będą czekały zakopiańskie oscypki i sopockie ogórki kiszone w solance. Miasta partnerskie Sopot i Zakopane już po raz piętnasty wspólnie inaugurują sezon. Letni otwierany jest w Sopocie, a zimowy w Zakopanem. 

Tego samego dnia, o godz. 13.30, zostanie odsłonięta rekreacyjna ławka kamienna, posadowiona na sylwetkach baranków. Ławeczka podarowana przez Zakopane zostanie w Sopocie na stałe, by promować miasto partnerskie oraz góralski folklor. Odpocząć na niej będzie można w drodze do Opery Leśnej, tuż przed wejściem na punkt widokowy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...