Kamery kontra dzikie wysypiska

Fot. materiały Straży Miejskiej w Sopocie

W grudniu ubiegłego roku, na potrzeby sopockiej Straży Miejskiej kupione zostały przenośne kamery. W dużej mierze zakup ten podyktowany był lekceważeniem przez niektórych mieszkańców przepisów dotyczących pozbywania się odpadów z gospodarstw domowych. Pomimo, iż miasto dostosowało możliwości odbioru śmieci do indywidualnych potrzeb mieszkańców, Straż Miejska i tak znajduje na terenie kurortu tzw. nielegalne wysypiska. By to wyeliminować, funkcjonariusze zaczęli używać mobilnych kamer. Jedna z nich zamontowana została niedawno na placu łączącym ul. Bohaterów Monte Cassino z ul. Pułaskiego. Materiał, który zarejestrowała, jest bardzo ciekawy.

Na filmach widać wyraźnie osoby podrzucające worki z odpadami. Co zadziwia, również i osoby wychodzące z pobliskich domów „dorzucają się” do sterty śmieci. Okazuje się, że otwarcie włazu do podziemnego śmietnika i wrzucenie tam worka stanowi dla niektórych mieszkańców przeszkodę, której nie sposób pokonać.

Osoby zarejestrowane na tych nagraniach muszą liczyć się z konsekwencjami. Pozbywanie się odpadów w sposób inny, niż określony w przepisach, może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł.  

Straż Miejska planuje w najbliższym czasie montaż mobilnych kamer w innych częściach Sopotu. Prawdopodobnie pojawią się one na ul. Winieckiego, Obodrzyców czy Wejherowskiej. W tym zakresie strażnicy ściśle współpracują z Zakładem Oczyszczania Miasta.   

Przypomnijmy:

  • od stycznia w Sopocie działają cztery automaty do segregacji elektrośmieci;
  • odpady wielkogabarytowe odbierane są od mieszkańców gminy Sopotu raz w miesiącu, zgodnie z terminami określonymi w harmonogramie.

Odbierane są m.in.: meble (stoły, biurka, szafki, regały, szafy, krzesła, fotele, łóżka), materace, kołdry, poduszki, pierzyny, drzwi, dywany, wykładziny, żyrandole, wózki dziecięce, rowery, narty, duże zabawki, sprzęt AGD (kuchenki, lodówki, pralki, zmywarki, suszarki, okapy, kuchenki mikrofalowe itp.), elektrośmieci (telewizory, odbiorniki radiowe, magnetofony,  sprzęt komputerowy, elektryczny sprzęt AGD, telefony).

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...