Opłata uzdrowiskowa i legalne kwatery

Ludzie spacerujący latem po molo
Fot. Fotobank.PL/IMS

Przed nami kolejny sezon i wizyty turystów w naszym mieście. Przypominamy, iż zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu, każda firma/osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty.

Dzięki tym funduszom możemy dbać o rozwój naszego uzdrowiska. Warto pamiętać o tym, że uzbieraną kwotę tak naprawdę pomnożymy przez dwa – drugie tyle Sopot dostanie bowiem z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławeczki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty kurortu, które możemy finansować dzięki pobranej opłacie uzdrowiskowej. Do pobierania opłaty uzdrowiskowej zobowiązani są wszyscy oferujący miejsca noclegowe. W 2018 r. stawka opłaty uzdrowiskowej wynosi 4,30 zł. Wszelkie informacje związane z poborem opłaty uzdrowiskowej można uzyskać pod numerami telefonów: 58 521 36 46 oraz 521 36 48.

W zamian za uiszczoną opłatę uzdrowiskową turysta może odebrać Kartę Turysty, uprawniającą go do zniżek w wielu instytucjach kultury, restauracjach czy na molo. Karty wydawane są przez Informację Turystyczną Sopot (pl. Zdrojowy 2 oraz ul. Dworcowa 4). Właściciele obiektów noclegowych mogą także sami odebrać czyste druki i wydawać Karty swoim gościom.

Przypominamy również o obowiązku rejestracji obiektów noclegowych, jaki nakłada ustawa o usługach turystycznych. Zaszeregowania obiektów hotelarskich (m.in. hotele, motele, pensjonaty, kempingi) do poszczególnych rodzajów i ich ewidencję prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Turystyki i Promocji (tel. 58 32 68 357). Nazwy obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej. Oznacza to, iż nie można używać nazw hotel, pensjonat w formie podstawowej ani modyfikowanej, bez zgody Urzędu Marszałkowskiego.

Usługi hotelarskie mogą być również świadczone w innych obiektach: pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach. Ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta (tel. 58 521 37 82). Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług hotelarskich zobowiązane są do wypełnienia wniosku o wpis do ewidencji. W rezultacie obiekt zostanie zarejestrowany w gminnej ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie.

Natomiast osoby fizyczne, które wynajmują kwatery turystom, prosimy o zgłoszenie tego w Stowarzyszeniu Turystycznym Sopot. STS prowadzi portal Legalne kwatery, stworzony w celu weryfikacji obiektów noclegów. Ze względu na przypadki oszustw i wynajmu nieistniejących apartamentów, zwłaszcza w okresie letnim, otrzymujemy dużą liczbę zapytań dotyczących istnienia kwater pod danym adresem. Dopisanie obiektu do bazy legalnie funkcjonujących pozwoli gościom na spokojną rezerwację oraz podniesie wiarygodność kwatery.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...