Sopocki Dzień Nauki, czyli spotkanie z Bałtykiem

Dzieci na stoisku Sopockiego Dnia Nauki
Fot. materiały prasowe

A morze bez plastiku? Tak przekornie zatytułowany jest Sopocki Dzień Nauki, który 26 maja odbędzie się na Placu Przyjaciół Sopotu. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – główny organizator, zaprasza od godz. 10.00 do 15.00 na intrygujące spotkanie ze środowiskiem Bałtyku.

Co roku do mórz i oceanów trafiają ogromne ilości plastikowych śmieci, które są zagrożeniem dla morskich ekosystemów. Oczyszczenie środowiska z tych śmieci jest zadaniem trudnym, ale nadzwyczaj ważnym. Dlatego organizatorzy chcą uczulić na problem oraz pokazać, co każdy może zrobić, by zmniejszyć dopływ plastiku do oceanów.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. przeprowadzić mechaniczną degradację opakowań plastikowych. Poznają także metodę wytwarzania biodegradowalnego materiału przypominającego plastik.

Będzie też o recyklingu – jak można wykorzystać przedmioty plastikowe codziennego użytku do stworzenia nowych rzeczy: zabawek, sprzętów do domu lub ogrodu.

A w ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych będzie można skorzystać z bezpłatnego pomiaru profilu lipidowego oraz ciśnienia tętniczego krwi. Będzie można także zapoznać się z technikami ratunkowymi w ramach pierwszej pomocy.

Wszystkie zajęcia i pokazy będą interaktywne, w programie jest wiele gier i zagadek oraz dwa wyjścia edukacyjne na plażę, o godz. 11.00 oraz 13.00 w celu obserwacji i zebrania plastikowych zanieczyszczeń z plaży.

***

Również w Gdańsku spotkać się będzie można z nauką w nieco innej formule – od 23 do 27 maja na Politechnice Gdańskiej trwać będzie Bałtycki Festiwal Nauki. Organizatorzy przygotowali niemal 200 różnych propozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Są wśród nich warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady, a nawet dyskusje. Wszystkie w przystępnej dla odbiorców formie, bo celem festiwalu jest popularyzacja nauk technicznych. Do wyboru są zajęcia z 24 dyscyplin naukowych – od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne aż po biocybernetykę. Każdy, kto odwiedzi Politechnikę Gdańską podczas festiwalu, może liczyć na niepowtarzalne wrażenia, nie tylko te naukowe.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...