Najstarsze morskie regaty windsurfingowe w Polsce

Windsurferzy na wodzie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Rozgrywane na początku czerwca regaty o Puchar Prezydenta Sopotu są prawdopodobnie najstarszą cykliczną imprezą w kraju. Okazuje się też, że są starsze, niż obchodzący właśnie swoje 35-lecie Sopocki Klub Żeglarski. W tym roku regaty zostaną rozegrane od 8 do 10 czerwca.

Tak wspomina swój start w 1979 r. Ryszard Cybulski, prekursor windsurfingu w Polsce: „Puchar Prezydenta Sopotu, 1979 rok. To były pierwsze regaty na morzu. Pamiętam rozgrywane na lewo od sopockiego molo. Regaty były organizowane przez tych samych ludzi, którzy później zakładali klub. Regaty były widowiskowe i obserwowane przez tłumy. Ścigaliśmy się w formule otwartej. Każdy na takim sprzęcie, jaki miał” – powiedział pierwszy zwycięzca regat. „Wtedy byłem na topie, wróciłem z Mistrzostw Europy, gdzie niespodziewanie zająłem 6. miejsce na 100 startujących i tu wygrałem w cuglach. (śmiech) Ja wygrałem w kategorii ciężkiej. W kategorii lekkiej zwyciężył kolega klubowy Antoszewski. Sopot, trzeba przyznać, dominował.” 

W tym roku między 8  a 10 czerwca oprócz rywalizacji w klasach Techno293, RS:X czy Raceboard zobaczymy również zawodników wind i kite foil. To właśnie te dwie ostatnie klasy w jakiejś formie najprawdopodobniej będziemy oglądać na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r. Dla deskarzy pływających na hydroskrzydle będzie to możliwość sprawdzenia się przed mistrzostwami Europy Formula Windsurfing Foil i RS Convertible w Sopocie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...