Pomorski Sanepid odradza kąpiele

Fale na morzu
Fot. Fotobank.PL/UMS

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o wynikach badań próbek wody, które zostały pobrane w dniu 30.05.2018 r., w m.in. 4 punktach w Sopocie.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o wynikach badań próbek wody, które zostały pobrane w dniu 30.05.2018 r., w m.in. 4 punktach w Sopocie.

  1. Sopot - Hotel Haffner – Esentra
  2. Sopot - Park Północny 1
  3. Sopot - EKO - Tropikalna Wyspa
  4. Sopot - 32A-33

Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Gdyni.

W próbkach wody:  Sopot - Hotel Haffner – Esentra, Sopot - Park Północny oraz Sopot - EKO - Tropikalna Wyspa stwierdzono przekroczenia norm występowania bakterii Escherichia coli w zakresie wymagań rekomendowanych dla kąpielisk.

Stwierdzenie ponadnormatywnej  liczby bakterii Escherichia coli może świadczyć o świeżym zanieczyszczeniu wody i prawdopodobnie nie jest skutkiem niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków do wód Zatoki Gdańskiej. Jedna z hipotez zakłada, że jest to zrzut nieczystości z przepływającego statku.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z wynikami badań próbek, w których woda nie odpowiada wymaganiom, rekomenduje nie korzystanie z kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej  w obszarze Sopotu.

Jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana.

Z badanych próbek przy wejściu 32A-33 wynika, że spełnione są tam normy rekomendowane dla kąpielisk.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...