Najsłynniejsza zakładniczka świata gościem Literackiego Sopotu

Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourt. Fot. materiały prasowe festiwalu LIteracki Sopot

Ingrid Betancourt, kolumbijsko-francuska działaczka polityczna 19 sierpnia zagości w Sopocie. W rozmowie z Tomaszem Pindlem wspominać będzie m.in. swój sześcioletni pobyt w kolumbijskiej dżungli, który opisała w książce „Każde milczenie ma kres”.

– Ingrid Betancourt to dla wielu uosobienie wszystkich, którzy pozbawieni są wolności – wyjaśnia zaproszenie gościa Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni Festiwalu. – Spotkanie z tak waleczną i doświadczoną przez życie kobietą ma również wymiar symboliczny, gdyż odbędzie się w roku, w którym świętujemy 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Historia życia Ingrid Betancourt rozpięta jest między Kolumbię – gdzie się urodziła, a Francję – gdzie dorastała, skończyła Instytut Nauk Politycznych, a także wyszła za mąż. W 1990 r. wróciła do Bogoty i zaczęła piąć się po szczeblach kariery politycznych, aby w 2002 r., z ramienia założonej przez siebie partii Oxígeno Verde, startować w wyborach na prezydenta Kolumbii.

22 lutego 2002 r. została porwana przez organizację rewolucyjną FARC, zbrojne ramię partii komunistycznej. Przez sześć kolejnych lat Ingrid i jej współpracownicy byli więzieni w kolumbijskiej dżungli. Los Ingrid, znanej z walki z korupcją, niesprawiedliwością społeczną i kartelami narkotykowymi, wydawał się być przesądzony. O jej wyzwolenie usilnie zabiegała Francja, której była obywatelką, a prezydent Sarkozy osobiście zaangażował się w sprawę jej oswobodzenia. Ostatecznie 2 lipca 2008 r., w wyniku operacji przeprowadzonej przez wojsko i wywiad kolumbijski, Ingrid Betancourt, wraz z resztą zakładników, została uwolniona. Wspomnienia spisała w swojej trzeciej z kolei książce pt. „Każde milczenie ma kres” (2010).

Za działalność humanitarną otrzymała Nagrodę Księcia Asturii, była także nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, Nagrody Petra Kelly i Nagrody DVF.

*** 

O Festiwalu Literacki Sopot

Siódma edycja Festiwalu Literacki Sopot, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot, odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2018 r. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

Każda odsłona festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”.

W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty literacko-teatralne realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”, a w 2016 r. wygrał plebiscyt „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...