Żywioły i maski w PGS

Jacek Malczewski, „Autoportert z Thanatosem”, 1919. Fot. materiały prasowe PGS
Jacek Malczewski, „Autoportert z Thanatosem”, 1919. Fot. materiały prasowe PGS

„Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich” to tytuł ekspozycji, którą oglądać będzie można w Państwowej Galerii Sztuki. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 czerwca, o godz. 19.30.

Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich to jedna z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która powstaje już od 50 lat. Obejmuje kilkaset pozycji, przede wszystkim malarstwa polskiego od 2. połowy XIX w., po prace najnowsze.

W tym roku przypada okrągła rocznica rozpoczęcia kolekcjonerskiej działalności przez Jacka Łozowskiego i z tej okazji Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprezentuje wystawę złożoną z dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.

Zobaczyć będzie można kilka niewątpliwych arcydzieł, jak choćby „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego (1889), „Żywioły – powietrze” Stanisława Wyspiańskiego (1897), „Japonkę” Wojciecha Weissa (1900), „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza (1905), „Damę w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej (1906), „Pani B. pełznie na brzuchu” Witkacego (1912) czy „Maski” Tadeusza Makowskiego (1929).

A poza tym także całą plejadę najważniejszych nazwisk tamtego czasu: Jana Cybisa, Hannę Rudzką-Cybisową, Eugeniusza Eibischa, Juliana Fałata, Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Waliszewskiego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na oprowadzanie kuratorskie z Bogusławem Deptułą w niedzielę, 24 czerwca, o godz. 13.00. Będzie to okazja do porozmawiania na temat sztuki i tajników kolekcjonerstwa. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu, spotkanie w holu galerii.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...