Zostań sopockim wolontariuszem i realizuj się!

Grupa sopockich wolontariuszy stoi przy fontannie
Fot. materiały prasowe

Przez cały czerwiec przed Sopoteką będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Aktywni w Sopocie. Różne oblicza wolontariatu”, prezentującą możliwości społecznego angażowania. Fotografie mają inspirować i zachęcać do podjęcia wolontaryjnej aktywności na rzecz sopocian i sopockich wydarzeń. Wystawie towarzyszyć będą dwa panele dyskusyjne z udziałem organizatorów wolontariatu, jak i samych wolontariuszy.

Sopocki wolontariat jest wyjątkowy, bo obecny we wszystkich obszarach życia i możliwy dla wszystkich chętnych. Jego różnorodność polega na wielości odmiennych przestrzeni działania, zróżnicowanych odbiorcach oraz różnych formach aktywności. To możliwość  poznawania kulis organizacji prestiżowych wydarzeń, współdziałania z ich twórcami, zdobywanie bezcennych doświadczeń. To także możliwość próbowania swych sił w różnorodnych obszarach działań pomocowych kierowanych do osób chorujących, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy też porzuconych zwierząt.

Podjęcie decyzji o zostaniu wolontariuszem to odpowiedzialność, która się zwyczajnie opłaca. Wyniki amerykańskich i brytyjskich badań potwierdzają, że osoby pomagające innym żyją dłużej, są zdrowsze, szczęśliwsze, mają niższe ryzyko depresji i lepiej funkcjonują w społeczeństwie. W Ameryce co czwarta osoba po 55. roku życia, czyli ok. 20 mln, regularnie podejmuje aktywność społeczną przekazując rocznie 3 mld godzin wolontaryjnych świadczeń na rzecz innych (badania Corporation for National and Comunity Service). Badania polskie potwierdzają, że w wolontariat angażuje się co 10. dojrzały Polak i co 5. dwudziestopięciolatek (badania Klon/Jawor). W Sopocie jest podobnie.

W czerwcu w Sopotece będzie można włączyć myślenie o sobie, jako wolontariuszu/wolontariuszce. Umożliwi to wystawa fotograficzna fotograficzną „Aktywni w Sopocie. Różne oblicza wolontariatu”  (4-29 czerwca), a także panele dyskusyjne (14 i 21 czerwca) z udziałem zaproszonych organizatorów sopockiego wolontariatu i wolontariuszy. Organizatorzy, chcąc pokazać różne oblicza sopockiego wolontariatu, zaprosili do udziału panelistów, którzy przekonają publiczność, że warto być aktywnym właśnie w Sopocie. Podczas paneli zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia współpracy wolontaryjnej, jak również będzie można uzyskać  informację o aktualnych ofertach wolontaryjnych. Dyskusję poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot, reporterka Radia Gdańsk. Zaprezentowane zostaną także wybrane spoty z cyklu „Aktywni w Sopocie”, promujące sopocki wolontariat.

Ponadto miejskie instytucje publiczne i organizacje pozarządowe chętne do współpracy z wolontariuszami mogą wziąć udział w warsztacie „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wolontariacie. Rekomendacje dla sopockich organizatorów wolontariatu”, który odbędzie się 25 czerwca, w godz. 16.30-19.30 w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Organizatorzy wydarzenia:

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Sopoteka

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...